Kierowanie firmą to niełatwa rzecz. Zdaje sobie z tego sprawy każdy właściciel biznesu. Trzeba analizować każdy szczegół działalności, zaczynając od HR, po księgowość. A na domiar złego nad Wisłę zbliża się zły czas gospodarczy, więc firmy, które planują pozostać na rynku, muszą oczyścić swoje finanse.

podatki
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Ratunkiem z tej sytuacji jest zrekrutowanie zdolnych księgowych, którzy postarają się o transparentne i dopasowane do koniunktury budżety. Ale bywa tak, że to nie zdaje egzaminu. Trzeba opłacić najlepszych fachowców od zarządzania biznesem. Osobą, która potrafi wydobyć przedsiębiorstwo z najgorszych tarapatów i elegancko wprowadzić w dekoniunkturę, jest audytor wewnętrzny lub zewnętrzny.

Księgowość, finanse
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Wytrenowany audytor dokona dogłębnej analizy ogółu kondycji finansowej firmy, starając się namierzyć kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim, poszukuje wszelakiego gatunku przeoczeń i uchybień ze strony naszych pracowników. To znany fakt, że osoba z zewnątrz lepiej doszuka się rzeczy, które mogą być przez księgowych przeoczone. Bądź, co gorsza, z premedytacją zrobione. Nie czarujmy się, przekręty wewnątrz firm się zdarzają.

Drugą rzeczą, którą usiłuje odnaleźć audytor, to możliwości zracjonalizowania finansów firmy. Ujmując sprawę prościej, chodzi o wszelkie oszczędności i metody efektywniejszego wydawania środków. To kluczowa sprawa, szczególnie w kontekście nadchodzącego do nas kryzysu gospodarczego. Księgi przedsiębiorstwa mają być transparentne i pozbawione zbędnych wydatków.

Lecz nie wyłącznie audytor może pomóc przedsiębiorstwu. Bardzo praktyczną pomoc oferuje firma konsultingowa. Taka instytucja dysponuje wyszkoloną kadrą, osobami, które poznały ekonomię jak własną kieszeń i chcą podpowiedzieć różne decyzje. Można wynająć mentora, który będzie podpowiadał w ciężkich chwilach i dzięki swoim umiejętnością pozwoli działalności przejść przez trudne chwile i rozwinąć działalność.

Takie firmy organizują też szkolenia dla kadry. To idealna możliwość, by poprawiali swoje umiejętności oraz, jeśli szkolenie odbywa się na wyjeździe, by poznali się lepiej.

Źródło: Iso.org.pl