Co robi audytor? Odpowiedź jest oczywista: prowadzi audyt, czyli dokładne sprawdzanie pewnych rzeczy. W tym wpisie konkretnie rzecz idzie o audyt, który robi się w biznesie. O ile nie zauważasz, że takie ocenianie przedsiębiorstwa jest niezbędne, zachęcamy do lektury – ten artykuł może dogłębnie zmienić twój punkt widzenia.

podatki
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Audytor wewnętrzny jest zatrudnionym ekspertem przed firmę, autonomicznym wobec innych komórek działalności. Jego rolą naturalnie jest regularnie badanie, czy firma rozwija się prawidłowo. Przy zatrudnianiu osoby, która zaakceptuje ciężkie wyzwania, należy pamiętać, by zatrudnić człowieka, który cechuje się takimi właściwościami, jak inteligencja, siła woli i dokładność. Ciężko namierzyć osobę, która zjednoczy w sobie te właściwości.

Audytor zewnętrzny to osoba, którą wysyła zwykle zewnętrzna firma konsultingowa. Realizuje takie same zadania, jak audytor wewnętrzny. Zatrudnienie niezależnego specjalisty od kontrolowania przedsiębiorstwa posiada więcej plusów niż tworzenie takiego stanowiska na własną rękę. Audytor z firmy konsultingowej to gwarancja obiektywizmu. Taki człowiek nie jest nijak powiązany z z zatrudnionymi z twojego przedsiębiorstwa, a zatem może dojrzeć pewne sprawy, które pominie specjalista z wewnątrz. A to kluczowe w przypadkach, kiedy są przypuszczenia, że któryś z pracowników działalności ma na koncie duży błąd przy pracy lub gdy masz podejrzenia, że dokonano jakichś celowo niekorzystnych działań na funduszach przedsiębiorstwa.

Audytor z firmy konsultingowej to człowiek zdolny, który umie wytknąć rzeczy, których nie wykrył nawet najzdolniejszy członek kadry. Zatem warto wydać trochę środków na tego rodzaju usługi, aby dostać gwarancję, że wszystko funkcjonuje tak, jak powinno. W okresie światowe kryzysu finansowego najmniejszy błąd może kosztować firmę naprawdę boleśnie. Nie bierz na siebie takiego ryzyku, opłać audyt zewnętrzny.

Źródło: Iso.org.pl