Place zabaw to często najważniejsze miejsce, w którym dzieci spędzają wolny czas. Gdy rodziców nie stać na posyłanie swoich pociech za zajęcia dodatkowe, przydomowe podwórko to dla nich wyśmienita możliwość, aby pobawić się na nim wraz z innymi dziećmi. Jednak aby miejsce to było idealne, oprócz znajdujących się tam elementów do zabawy, powinno przede wszystkim spełniać normy bezpieczeństwa. Rodzice musza mieć gwarancję, że pozwalając bawić się swoim dzieciom na placu zabaw, nie nie zrobią sobie krzywdy.

Konkretne elementy i stan ich konstrukcji powinien być odpowiednio dopasowany do właściwiej grupy użytkowników. Dorośli muszą zadbać o to, żeby umieszczać dzieci na przyrządach dostosowanych do ich lat. Na placach zabaw w wielu przypadkach dochodzi do niefortunnych zdarzeń będących rezultatem złego projektu urządzenia lub niewłaściwego podłoża. Regulacje europejskie wymieniają normy, jakie muszą dopełniać strefy bezpieczeństwa między umieszczonymi urządzeniami i tworzywa, z których powinno być zrobione podłoże. Optymalne nawierzchnie na place zabaw, pozwalają uniknąć całego szeregu ryzykownych sytuacji.

Ogrodowy plac zabaw
Autor: Rubber Mulch
Źródło: http://www.flickr.com/photos/rubbermulch/3368728318/sizes/o/

Z reguły spotykamy się z placami zabaw, które sa wyposażone w naturalne podłoże. Piasek, trawa, wióry drzew są najtańszym surowcem łagodzącym. Jednak nie da się użyć go do ogółu placów zabaw. Jeśli plac zabaw ma być bardziej skomplikowany, posiadać elementy umieszczone na znacznej wysokości, w tym wypadku lepiej sprawdzą się nawierzchnie syntetyczne. Wymagania, w sprawie wykorzystywanych składników budowlanych precyzuje europejska norma EN1177.

Wszystek typ podłoża ma swoje wady i zalety. Do często wymienianych konstrukcji podłoża, obok naturalnych, należą również te w postaci zielonych mat, spotykane najczęściej jako sztuczna trawa. Do jej dobrych cech można zaliczać przystępność z jaką adaptuje się do naturalnego podłoża. Ponadto nie trzaskają ani nie ulegają innym uszkodzeniom. Publiczne place zabaw mają przede wszystkim nawierzchnie syntetyczną. Jest to spowodowane dużą możliwością używania syntetyków na kostkę kamienną, asfalt, beton oraz niskim kosztem utrzymania. Istotnym detalem tego rodzaju powierzchni jest klej poliuretanowy (np. http://www.interchemol.com.pl/produkty/kleje-poliuretanowe). Ta trwała warstwa łącząca jest niezastąpiona przy wszelkich pracach remontowych i montażowych. Łączy ze sobą różne rodzaje materiałów, tworząc wytrzymałe na czynniki mechaniczne spoiny.

plac zabaw i przedszkole
Autor: Frogn kommune
Źródło: http://www.flickr.com

Następną metodą układania podłoża pod place zabaw są gumowe płytki lub maty. Ich budulec – kolorowy granulat – również sklejany jest ze sobą przy pomocy kleju poliuretanowego. Tego rodzaju tworzywo posiada duże właściwości pochłaniania drgań, stąd też minimalizuje ryzyko wypadku. Do jego dodatkowych zalet zaliczyć można również: estetyczny wygląd, a także konstrukcję, która dopuszcza swobodny wzrost trawy.