Przy budowie domu na samym początku stawia się gołe ściany, następnie trzeba wylać strop, montuje cały dach i wykonuje wszystkie instalacje. Po tym wszystkim dopiero nadejdzie czas na wykończenie wnętrz, kładzenie tynków, wylanie podłóg i pomalowanie wszystkich pomieszczeń.

Jednym z ważniejszych etapów prac wykończeniowych, który ma sporo wpływu na wygląd pomieszczeń w domu, jest położenie gładkich i najbardziej istotne prostych tynków. Tynki Używane są w budownictwie od tysiącleci. Ich głównym zadaniem jest wyrównanie ściany, ale również zabezpieczenie ich przed czynnikami mechanicznymi, atmosferycznymi i wilgocią. W pomieszczeniach ciepły tynk będzie miał również za zadanie wygładzenie każdej ściany i przygotowanie ich pod powłoki malarskie. Doświadczeni fachowcy w taki sposób potrafią zrobić tynki, że na ścianie nie będzie widać ani jednego wybrzuszenia czy wgłębienia, ale sporo zależy od wybrania odpowiedniego rodzaju tynku.

Dzisiejsze wewnętrzne tynki można kłaść z różnych materiałów. Ich wybór jest przede wszystkim uzależniony od rodzaju pomieszczenia, w którym będą używane, preferencji fachowców je robiących oraz kosztów, jakie będzie się chciało ponieść na te właśnie prace. Najtańsze są tynki mineralne, które jako pierwsze zaczęły być stosowane na szeroką skalę. Ich głównym składnikiem powinien być cement, poza tym używa się w tym tynku naturalne składniki.

tynk wewnętrzny
Autor: Alpina
Źródło: Alpina

Bardzo dużym plusem takiego tynku jest przepuszczalność pary wodnej, przez co doskonale się nadaje do wnętrz wymagających oddychania ścian. Analogiczne właściwości mają tynki wapienne, w ich składzie będą piasek, woda i wapno zmieszane w odpowiedni sposób.

Ze względu na duży zakres możliwych zastosowań i niewysokie ceny stały się one dzisiaj jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów tynków. Jeśli ktoś zamierza mieć swoje ściany o wysokiej gładkości, to wymienione wyżej rodzaje tynków mogą mu nie wystarczyć, w takim przypadku znacznie lepiej nadają się tynki z akrylu lub gipsu.