O sprzątaniu warto pomyśleć już w czasie projektowania domu. Na polski rynek trafiły w ostatnim czasie urządzenia, które podbiły serca amerykańskich gospodyń domowych. Mowa o odkurzaczach centralnych. To niezwykle poręczne i pomocne urządzenia, ich najważniejszą zaletą jest oszczędność miejsca. Jednostkę centralną takiego odkurzacza można zamontować przykładowo w piwnicy, z kolei w pokojach montuje się specjalne gniazda, w których znajduje się wąż takiego odkurzacza. Wszystkie zanieczyszczenia trafiają do jednostki centralnej, którą trzeba co jakiś czas opróżniać. Umożliwia to jednoczesne sprzątanie właściwie w całym domu.

odkurzacz centralny
Wyższość nad tradycyjną metodą
Odkurzacz centralny jest o wiele cichszy niż jego poprzednik. Hałas jest produkowany jedynie przez jednostkę centralną urządzenia. Firmy oferujące zakładanie takich urządzeń służą poradą i pomocą w zaplanowaniu montażu urządzenia. Umożliwi to minimalizację hałasu tworzonego przez urządzenie, dzięki czemu takie urządzenie będzie praktycznie niesłyszalne. Wielu ludzi zainteresowanych jest kwestią chowania węża.

Na rynku działa grupa producentów udostępniających rozmaite pomysły, jednak najczęściej wygląda to tak, że urządzenie takie jest wyposażone w rurę, gdzie mieści się wąż.

Odkurzacz Ecoline S6
Autor: Miele
Źródło: Miele

Tą metodą można przechowywać nawet kilkanaście metrów węża, co pozwala na zastosowanie tego przyrządu nawet w dużym domu. Jeden odkurzacz może być oprócz tego wyposażony w większą liczbę gniazd, co przydaje się przy niestandardowych lub wielopiętrowych budowlach.

Wydajność
Dzięki faktowi, że odkurzacze sterowane centralnie mogą mieć większe rozmiary od swoich pierwowzorów, mają one również większą moc ssącą. Znacznie bardziej wydajne filtry używane w takich urządzeniach są także przyjazne dla osób cierpiących na alergię. Powietrze które przeszło przez jednostkę centralną nie ma w sobie roztoczy. W kwestii ceny tego typu rozwiązanie wcale nie jest wiele bardziej kosztowne od kupna dobrego odkurzacza. Koszt tego urządzenia waha się oczywiście w zależności od wielkości jednostki centralnej i ilości gniazd, które chce się zamontować w domu. Każde urządzenie jest więc wyceniane indywidualnie. Montaż odkurzacza centralnego w domku jednorodzinnym nie przekracza zazwyczaj kwoty 2 000 złotych.

Źródło: Firma Doman