Opony są bardzo istotnym elementem wszystkich samochodów. Pozwalają na jego odpowiednią amortyzację, a jako część stykająca się z podłożem, wpływają na komfort jazdy. Przede wszystkim jednak decydują o bezpieczeństwie pasażerów. Dlatego tak istotne jest, by były dobrze dopasowane i w dobrym stanie. By drugi warunek był zapewniony, trzeba regularnie wymieniać opony. Konieczność wymiany opon określa się na podstawie jej stopnia zużycia. Opony wyposażone są najczęściej w specjalne elementy, pozwalające na ustalenie stopnia zużycia. Oczywiście czas zużywania opony zależy od dużej liczby aspektów.

Inaczej będą się przykładowo zużywać opony 4×4, a inaczej wszystkie inne —sklep z takimi oponami—. Sporo zależy od uprawianego przez właściciela pojazdu stylu jazdy. Styl ten bywa przede wszystkim bardziej dynamiczny lub bardziej spokojny. Oczywiste jest, że przy przewadze stylu dynamicznego zużycie opon pojawi się prędzej. Typ opon także zależy od wielu aspektów.

Opony zimowe
Opony zimowe to bardzo charakterystyczny typ opon. Jak sama ich nazwa wskazuje, opony takie dostosowane są do jazdy w warunkach zimowych.

opona
Źródło: http://www.flickr.com

Oznacza to z kolei zarówno skrajne warunki typowe w zimie jak na przykład oblodzona czy zaśnieżona droga, jak i warunki przy odrobinie wyższej temperaturze. Zmiana opon z letnich na zimowe jest niezwykle ważną czynnością, biorąc pod uwagę kwestię bezpieczeństwa. Jazda na letnich oponach zimą często skutkuje niebezpiecznymi wypadkami, często śmiertelnymi. Powinno się pamiętać, by wymieniać opony z odpowiednim wyprzedzeniem, by nie zostać zaskoczonym nagłą zmianą pogody. Poza tym w przypadku kontroli, która wykaże, że opony są w złym stanie, można zostać ukaranym mandatem lub stracić prawo jazdy.

Opony na cały rok
Raczej nowym rozwiązaniem są tak zwane opony całoroczne —http://www.hurtopony.pl/opony-caloroczne.html—. Stosowanie ich sprawia, że nie ma konieczności zmiany opon z letnich na zimowe i na odwrót. Takie opony można kuypić we wszystkich wersjach, na przykład do nabycia są całoroczne opony dostawcze i wiele innych. Stosowanie tego rodzaju opon jest na pewno wygodne, ale nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa. Wykorzystywanie opon typowo letnich i zimowych jest dużo bezpieczniejsze, gdyż są one bardziej przystosowane do skrajnych warunków występujących w danej porze roku.