Zatory finansowe mogą spotkać większość firm, bez względu na branżę, w której pracuje. Nawet jeśli nieufnie będzie ona wybierać kontrahentów, z którymi współpracuje, to i tak czasem się okaże, że w pewnym momencie ktoś nie zapłaci za fakturę. A jeżeli funkcjonuje się w bardziej ryzykownych branżach, to prawie na pewno w którymś momencie pojawi się konieczność poproszenia o wsparcie windykatorów. Istnieją jednak metody na to, żeby ograniczyć ryzyko płatniczych zatorów lub zapewnić płynność finansową firmy.

polskie dziesięć złotych
Autor: Przemysław Szabłowski
Źródło: http://www.flickr.com
Usługa faktoringu, bo o niej właśnie jest pisane, od jakiegoś czasu dostępna jest dla polskich firm. Póki co wielkiej popularności nie zdobywała, lecz powoli zwiększająca się ilość przedsiębiorców podejmuje decyzję o skorzystaniu z niej. W największym skrócie faktoring (tutaj więcej informacji: http://www.optimal-finance.pl/produkt,Faktoring-dla-firm-Bibby.html) działa w taki sposób, że firma decydując się na tego typu usługę podpisuje umowę z Faktorem, to znaczy pośrednikiem finansowym, który finansuje to wszystko. Po wykonaniu usługi lub sprzedaży produktów faktor dostaje fakturę za to wszystko, płacąc należność wystawiającemu. Za to dłużnik ma pewną ilość czasu na opłacenie całej kwoty, z tym że będzie ją płacił ją już firmie pośredniczącej.

polski banknot
Autor: Andy Bullock
Źródło: http://www.flickr.com

Na niedużą do tej pory popularności faktoringu największy wpływ mają koszty takich operacji. Jak to przeważnie jest, za darmo nic nie ma. Za to, że faktor od razu wypłaci wykonawcy należność jest pobierana prowizja, i do niskich ona nie należy. Jeśli narzuty na usługach czy produktach są niewielkie, to tak naprawdę niewiele można zarobić, i zwyczajnie faktoring będzie nieekonomiczny. Jednak dla wielu firm rozwiązanie tego typu może być bardzo przydatne. Jeżeli sumy faktur są wysokie, a termin płatności odległy, to niekiedy lepiej jest dostać wcześniej pieniądze i utrzymać finansową płynność, niż na przykład rezygnować z inwestycji czy też posiłkować się drogimi pożyczkami.

Od pewnego czasu powoli na rynku zaczynają się pojawiać kolejne firmy, zwiększa się konkurencja i wszystko to powoduje nieśpieszne, ale jednak widoczne obniżanie prowizji. Ich pomniejszenie powoduje, że większa grupa przedsiębiorców zdecyduje na ten produkt, i być może już za niedługi czas renoma faktoringu w naszym kraju stanie się podobna, jak w krajach zachodnich.