W obecnych czasach przemysł nie może sprawnie funkcjonować bez komunikacji i przesyłu danych. W tym celu wykorzystywane są skomplikowane systemy komunikacji przemysłowej. Radiomodem, czyli modem radiowy, to urządzenie, które okazuje się potrzebne wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest położenie przewodu albo z różnych powodów jest to kłopotliwe lub bardzo drogie. W zależności od typu modułów, dane mogą być wysyłane na odległość nawet kilkudziesięciu kilometrów.

przemysł
Autor: Grégory Tonon
Źródło: http://www.flickr.com

Atutem używania rozwiązań wykorzystujących urządzenia radiowe jest ich zdolność pracy w układzie punkt – wielopunkt, co powoduje, że dane mogą być przesyłane do kilku stacji bazowych, gdzie następuje ich dalsza obróbka.
W systemie komunikacji przemysłowej istotną rolę odgrywa też klawiatura. Ponieważ profesjonalna przemysłowa klawiatura zazwyczaj pracuje w trudnych warunkach, poddawana jest różnym warunkom atmosferycznym i jest narzędziem, na którym nieraz pracuje kilka osób, musi być wytrzymała, bezawaryjna i odporna na warunki zewnętrzne. Klawiatury przystosowane do pracy na aplikacjach przemysłowych, mają wysoki poziom szczelności i wytwarzane są ze stali odpornej na korozję lub z silikonu. Sprawdź: dowiedz się więcej na http://afg.poznan.pl/pl/projekty.html.

Systemy przetwarzania danych w przemyśle mogą pracować na wielu poziomach i dokonywać kontroli różnych obszarów. Mogą prowadzić na przykład monitoring zmian środowiskowych. Do tego zadania wykorzystuje się rozmaite urządzenia, na przykład czujnik przepływu powietrza bądź czujnik temperatury. Czujniki mogą też sterować różnego typu systemy przeprowadzające operacjeprzemysłowe. Są to na przykład urządzenia, w których wykorzystywany jest dobry agregat hydrauliczny. Zalicza się do nich choćby prasy hydrauliczne, podnośniki, wiertnice, łuparki, windy lub dźwigi – zależnie od gałęzi przemysłu, w której pracują. Poza tym, że systemy przetwarzania danych sterują tymi urządzeniami, potrafią również monitorować różne parametry ich pracy, jak również przetwarzać i przesyłać te dane.
Poznaj jeszcze więcej z branży: oddymianie w przemyśle.