Coraz więcej ludzi w kraju ma wyższe wykształcenie, a jednak często dyplom nie nie gwarantuje pracy w wyuczonym zawodzie. Podobny trend utrzymuje się od kilku lat, dlatego Polska szybko stała się miejscem, w którym odsetek absolwentów ludzi jest stosunkowo wysoki.

praca
Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Takiemu stanowi rzeczy sprzyja naturalnie powszechny dostęp do edukacji , a także rozbudowany system stypendialny. Mimo tego rynek pacy nie jest w stanie przyjąć tylu absolwentów wyższych uczelni. Naturalnie są takie branże, w których zawsze brak nowych pracowników, jak chociażby informatyka. Jednakoż niektóre branże mają poważne kłopoty. Weźmy na przykład edukację. Niż demograficzny bardzo niekorzystnie wpływa na biznesy, które oferują tego typu usługi.

Z kolei nie brakuje pracy dla rzemieślników. W wielu regionach szuka się pracowników fizycznych do różnych prac budowlanych. Bez wątpienia także w branży tego typu oczekuje się konkretnych umiejętności.

praca
Autor: Neon Tommy
Źródło: http://www.flickr.com

Fachowcy, którzy potrafią doskonale wykonywać swój zawód są wręcz rozchwytywani. Ciekawe oferty pracy można też znaleźć na zagranicznym portalach z ogłoszeniami. Z dużym prawdopodobieństwem jeśli wpiszemy w google hasło: praca Piła, znajdziemy znacznie mniej propozycji niż pod hasłem: praca Niemcy.

Zwłaszcza w Norwegii jest duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych. Nawet ludzie z słabym praktyką , mogą znaleźć dobrą pracę. Zazwyczaj bez trudu znajdują zajęcie osoby, które wykonują zawód cieśli. Praca cieśla, to zawód związany obróbce drewna. Często myśli się zawody cieśli i stolarza. Pierwszy z nich trudni się głównie wykonaniem elementów konstrukcji. Stolarz natomiast wykonuje elementy takie jak: podłogi, okna, drzwi. Dobrze jest pamiętać o tej istotnej różnicy, gdy szukamy pracy poza granicami kraju. Zawód cieśli wymaga prawie zawsze ekstra umiejętności, jak tworzenie i odczytywanie rysunków technicznych.

Oprócz tego cieśla pracuje na przy zmiennych warunkach atmosferycznych, a czasami w na wysokościach. Z tego powodu jest to zajęcie dla osób silnych i pozbawionych lęku przestrzeni. Potrzebne są również zdolności manualne. Odpowiednie kwalifikacje trzeba nabyć, chodząc do szkoły zawodowej lub terminując od razu rzemiosła w wybranym warsztacie.
Zobacz też http://www.praca.egospodarka.pl/oferty-pracy/operator-koparki
Wykonując zawód cieśli niestety narażamy swoje zdrowie. Konserwacja drewna powoduje kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi. Człowiek, który wykonuje taki zawód powinien liczyć się z niebezpieczeństwem pracą w szkodliwych warunkach.