Koszty prądu są większe, więc niektórzy chcą oszczędności. Rozwiązaniem jest zakup kolektorów słonecznych. To niemała inwestycja, ale stosunkowo procentuje. Co musisz wiedzieć o bateriach słonecznych?

Ceny energii są coraz wyższe, w związku z tym niektórzy chcą oszczędności. Jedną z opcji jest montaż kolektorów słonecznych. To niemała inwestycja, ale stosunkowo przynosi profity. Co należy wiedzieć o instalacji paneli słonecznych?

kolektory słoneczne
Autor: OiMax
Źródło: http://www.flickr.com/

To UE rozpoczęła trend na kolektory słoneczne, {tym bardziej|szczególnie|dlatego|, że opłaca inwestycje związane z energią alternatywną. Interesujące, że ich tworzenie ma niewiele wspólnego z ekologią, jednak używanie nie ma negatywnego na środowisko. Te panele wykorzystują energię słoneczną. To absorber decyduje o tym, czy panel jest wydajny, dlatego trzeb wybrać selektywny.

Kolektory słoneczne w Polsce?W gorącym klimacie taki sposób pozyskiwania ciepła jest popularny od lat, u nas ma znacznie mniejsze zastosowanie. W polskich domach panele słoneczne ogrzewają wodę – więc zmniejszają wydatki na prąd. Woda jest po prostu nagrzana, że z powodzeniem da się wykorzystywać ją do kąpieli. Bateria słoneczna nagrzewa ją zupełnie jak bojler. Wielkość kolektora słonecznego właśnie wynika z tego , ile wody zużywamy w miesiącu. Kolektor ma zasobnik, który gromadzi energię i ogrzewa wodę. Dobry zasobnik ma możliwość absorbować ciepło przez parę dni – nagrzewa więc nawet wtedy, gdy nie ma słońca.

Instalacja kolektorów słonecznychKolektory zwykle montuje się na dachach, ale to nie jest warunek konieczny.Mimo to autentycznie te są najskuteczniejsze. Da się też postawić je na chodniku lub przymocować do ścian domu. Kolektory są zróżnicowane: do skośnych i płaskich dachów. Zakładane są na uchwytach, które pozwalają na takie ułożenie, by słońce mogło dotrzeć do planują.Oszczędność czy wydatek?Montaż paneli słonecznych jest droga bo to jednorazowy wydatek kilkunastu tysięcy złotych. Wydatki w ciągu roku na ogrzewanie elektryczne wynoszą z reguły mniej więcej 4-5 tys. zł rocznie. Niektórzy Polacy wydają jeszcze więcej, inni oszczędzając, płacą mniej. Szacunkowy zwrot z zakupu paneli słonecznych to zazwyczaj kwestia 10 lat. Mimo wszystko wydatki na ogrzewanie spadają nawet do 1000 zł. To jednak jest sprawa indywidualną i zależna od różnych elementów, ale kolektory słoneczne to zdecydowana oszczędność.