Każdy właściciel firmy, szef i menadżer, staje przed problemem optymalizacji pracy i redukcji kosztów. Bez względu na to, o jakiej gałęzi przemysłu, jakiej szerokości geograficznej i jakiej wielkości przedsiębiorstwa mówimy.

Pomocne wówczas może okazać się wprowadzenie nowatorskiego rozwiązania określanego terminem Lean Management. Jest to jedna z metod służących doskonaleniu przedsiębiorstwem, szczególnie produkcją. Pozwala na eliminowanie rozrzutności w procesach gospodarczych, szczególnie produkcyjnych.

Do lat 80 minionego wieku produkcja przemysłowa opierała się na wytwarzaniu drogich i materiałochłonnych produktów, które były przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców. Fabryki w ramach takiej koncepcji tworzyły duże zapasy materiałów i gotowych wyrobów, posiadały rozdęte biurokracje , tym samym powodując perturbacje w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Wtedy japońscy inżynierowie z zakładów Toyoty opracowali system zarządzania produkcją, który uprościł czynności wykonywane przez pracowników, sprawniej wykorzystał ich czas oraz oszczędził im wysiłku.

Umowa biznesowa
Autor: Startup Registry
Źródło: http://www.flickr.com

Wynik był rewelacyjny, linie montażowe Toyoty obniżyły nakłady o połowę, skutkiem tego podnosząc efektywność i godząc się na sprzedaż z czterokrotnie większą marżą niż zazwyczaj.

W naszym kraju filozofia szczupłości znana i stosowana jest od końca lat 90. Liderem wprowadzenia Lean Management jest Dolny Śląsk, gdzie aż 50 firm wykorzystuje techniki zarządzania przedsiębiorstwem oparte na zasadach eliminacji rozrzutności.
Jak można dowiedzieć się na http://www.4results.pl/uslugi/produkcja-i-logistyka/lean-management-six-sigma/, wdrożenie zasad tej nowatorskiej koncepcji jest związane z zarządzaniem zmianą w organizacji, albowiem LM to nie jedynie zasady, ale przede wszystkim zarządzanie personelem, kształtowanie zachowań i postaw pracowników. Dlatego zarządzanie zmianą opiera się głównie na motywacji, komunikacji i przyjaznym nastawieniu do zmian wśród pracowników – źródło na http://www.4results.pl/uslugi/rozwoj-ludzi/zmiana-w-organizacji/.

Wielką zaletą zastosowania koncepcji Lean management będzie nie tylko zadowolenie pracowników i chęć pozostania w firmie na dłuższy czas, ale najważniejsze – rzeczywiste wskaźniki poprawy samej organizacji produkcji, związane z obniżeniem kosztów, skróceniem czasu dostawy, czy poprawą jakości, a co za tym idzie lepszym wynikiem finansowym całej firmy. Czy warto więc zacząć od ludzi? Oczywiście!