Dachy odwrócone, zwane także dachami zielonymi, mają obecnie wielu zwolenników. Występowały zresztą już bardzo dawno temu. Wtedy funkcję ozdobną z uwagi na piękno uprawianych tam roślin. Ostatnio odkryto jednak, że tego rodzaju rozwiązanie może generować sporą liczbę innych korzyści.

Nazwa dachu odwróconego wzięła się z faktu, że dachy typowe złożone są z warstwy izolacyjnej, na której umieszcza się warstwę wybranego pokrycia dachowego. W dachach odwróconych (http://www.poburski.pl/oferta/dachy-zielone) natomiast warstwy te położone są na odwrót. Wynika to z tego, że trzeba odizolować budynek od wilgoci biorącej się z roślin i środków, którymi są nawożone i podlewane. Zazielenianie dachów zielonych może odbywać się na różne sposoby. Jeden sposób, intensywny, oznacza posadzenie roślin i pielęgnowanie ich, nadając im preferowany wygląd. Sposób ekstensywny to umieszczenie roślin i pozostawienie ich, by rozwijały się dowolnie.

Nowoczesne dachy płaskie - POBURSKI DachtechnikJest znaczny wybór roślin, jakie można uprawiać na dachu. Powinno się pamiętać jednak, że bardzo dużo zależy od trwałości i nośności dachu. Można na przykład na takim dachu hodować wyłącznie trawy i mchy. Możliwe jest też posadzenie krzaków i karłowatych drzewek. Rośliny zaliczające się do intensywnych nie mogą być zostawione samym sobie, gdyż wówczas rozrastają się na zbyt duże powierzchnie. Główną zasadą przy wyborze roślin na dach odwrócony jest to, że nie powinny one mieć zbyt rozbudowanych i daleko sięgających korzeni. Oprócz tego można wybierać według wyglądu i tego, ile czasu jest się w stanie poświęcić na pielęgnację roślin.

Posiadanie dachu odwróconego niesie za sobą rozmaite korzyści. Istotny jest wygląd, dachy tego rodzaju, szczególnie z roślinami intensywnymi, mogą wyglądać niezwykle okazale. Ponadto rośliny w takim miejscu pochłaniają wilgoć i filtrują wodę. Znaczną zaletą jest również to, że rośliny są w stanie pochłonąć hałas nawet do 50dB, dzięki czemu tworzy się dobrą izolację dźwiękową. Trzeba pamiętać, by przy budowaniu dachu wykorzystać dobrze dobrane i dobrej jakości elementy takie jak profile dylatacyjne (http://www.poburski.pl/oferta/dylatacje). W ten sposób dach będzie solidny i będzie odpowiednio spełniał swoje funkcje.