Polacy to naród, który niewątpliwie ma ogromne pragnienia – pragniemy wreszcie mieszkać w tym państwie, w którym będziemy mieli możliwość zarabiać godne pieniądze. Z pewnością marzymy także o tym by polska ekonomia, ale również różnego rodzaju urzędy, np. skarbówka, cechowały się wysokim poziomem. Dobrze, ale co zrobić, aby nasza sytuacja o wiele szybciej się poprawiała?

Obróbka metalu, blacha
Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com

Należy stawiać na lepszą wydajność. Nigdy czymś w porządku nie jest to by zakładać, że jeśli polskie firmy są dużo mniej wydajne, aniżeli w szczególności te niemieckie, to po prostu dościgniemy ich w rozwoju ekonomicznego. Nie ma cudów! Na szczęście wmawianie, iż rodzime firmy nie grzeszą wcale wydajnością jest pozbawione sensu. Owszem, jest sporo do zreformowania, lecz w żadnym wypadku nie można zakładać najgorszego scenariusza. Gdyby w istocie tak miało być, duże zagraniczne firmy nie inwestowałyby w polskich miastach setek miliardów złotych.

Vanel - producent sprężyn
Źródło: http://www.vanel.com

Zapewne niektórzy napiszą o tym, iż przede wszystkim inwestuje się u nas z takiej przyczyny, że najzwyczajniej naszym ogromnym atutem, efektywną kartą przetargową, są słabe pensje i spore zwroty podatków – generalnie wielkie przedsiębiorstwa nie mają w Polsce źle. Jednak nigdy nie sądźmy, iż wyłącznie o to w tym wszystkim się rozchodzi. Nie jest tak źle! Np. polskie sprężyny (idź tutaj) są porządne pod względem jakości, w istocie są stosunkowo tanie w produkcji, a do tego każdego dnia krajowi pracownicy są w stanie wyprodukować bardzo wiele sprężyn. Jednakże to nadal zbyt mało – nadal musimy powiększyć wydajność.

Sporo zależy w szczególności od poziomu technologicznego w firmy. Są różne firmy – pewne są mocno przestarzałe, w sumie trącą PRL-em, ale na szczęście zwłaszcza w zachodniej części Polski wzrasta poziom technologiczny. Nie ma sensu bać się, że skoro nasza gospodarka będzie dużo bardziej wydajna, to w konsekwencji urośnie stan bezrobocia. Od wielu lat ludzie boją się tego, a w końcu wielce nowoczesna Korea Południowa czy RFN nie są tymi krajami, w których szaleje bezrobocie. Zatem zadbajmy o wydajność, ponieważ w sumie właśnie od niej zależy w dużej mierze jakość polskiej gospodarki.