Sprężarki bywają rozmaite i pełnią sporo funkcji. Dlatego też wybranie dobrej sprężarki powietrza nie bywa zwyczajowo kwestią prostą. Aby dobrze dokonać wyboru najbezpieczniej zapoznać się bliżej z samą kwestią i poznać, jak funkcjonują takie urządzenia. W dwudziestym pierwszym wieku należy bowiem wiedzieć wiele o produkcie, jaki chce się zakupić.

kompresory powietrza (więcej o sprężarkach powietrza) to maszyny energetyczne, których zadaniem jest podwyższenie ciśnienia gazu lub wymuszenie jego przepływu, to jest nadanie określonej energii kinetycznej. W takiej sprężarce ciśnienie ssawne jest niewiele niższe od ciśnienia atmosferycznego, zaś ciśnienie tłoczne jest znacznie wyższe od atmosferycznego. Sprężarki, w których ciśnienie ssawne jest ciągle znacznie niższe, a ciśnienie tłoczne tylko odrobinę wyższe od ciśnienia otoczenia nazywane są zwyczajowo pompami próżniowymi. Należy pamiętać, że sprężarki w czasie ich pracy wydzielają dużą ilość ciepła, które musi być dokądś odprowadzone. Pomocne są tutaj układy chłodzenia sprężarek. Są one dosyć podobne do systemów chłodzenia znanych z silników samochodowych. W sprężarkach zawsze dla mniejszych jednostek stosuje się chłodzenie bezpośrednie, z kolei dla tych większych jednostek stosuje się pośrednie z chłodnicą. Sprężany gaz w maszynie w wielu wypadkach jest również chłodzony przez tak zwane chłodzenie międzystopniowe.

Sprężarki dzieli się ze względu na stosunek sprężania na: wentylatory, dmuchawy, kompresory. Ze względu na budowę da się je też podzielić na te wyporowe. Takie sprężarki funkcjonują na zasadzie tłoka przemieszczającego się w zamkniętym cylindrze. Zmniejszająca się objętość powietrza powoduje duży skok ciśnienia w samym cylindrze. Najprostszym przykładem takiej sprężarki powietrza (wyporowej) może być przykładowo zwyczajna pompka rowerowa. Do sprężarek takiego typu zaliczyć da się urządzenia: tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne, wirujące z tłokami, czy też łopatkowe. Drugim gatunkiem urządzeń są tutaj sprężarki przepływowe (http://www.pneuma.pl/category-pl/filtry-sprezonego-powietrza/3/), gdzie przyrost ciśnienia gazu następuje wskutek oddziaływania odpowiednio ukształtowanych ruchomych elementów wirnika oraz nieruchomych części kierownicy urządzenia. Te daje się podzielić na promieniowe, osiowe, wirowe. Jeszcze różny podział dotyczyć może mobilności sprężarek i ilości stopni, które one posiadają.

Sprężarki powietrza są rozlegle używane w przemyśle, głównie do napędu różnego rodzaju urządzeń. Ogromną ilość sprężarek stosuje się do kluczy pneumatycznych, wiertarek bądź młotów. Można je również użyć do piaskowania, malowania natryskowego czy do pompowanie opon samochodowych. Sporo zależy tu od indywidualnych wymogów klienta lub potrzeb firmy.

Najlepszym posunięciem będzie zakupienie sprężarek z popularnych i docenianych firm. Ogromną ilość przykładów odpowiednich marek produkujących takie urządzenia można odnaleźć w sieci wpisując chociażby hasło sprężarki powietrza.