Planem, którego ziszczenie wymaga dużo czasu, potu, nakładów i rozważnego podejścia, jest nabycie domu. Jest dużo rodzin, które chcą wydostać się z centrum miasta, gdzie ścisk i liczba samochodów, problemy z sąsiadami i ogólnie pojęta niewystarczająca przestrzeń nie dają żyć na tyle komfortowo, jak by się pragnęło.

Ludzie ci biorą pożyczki albo dedykują swoje zaoszczędzone pieniądze na konstrukcję niezależnego domku jednorodzinnego gdzieś pod miastem albo w niezbyt odległej miejscowości. Czasem udaje się kupić stojący już dom, który dotychczas zamieszkiwała inna osoba, ale z pewnych powodów odsprzedaje go następnym lokatorom.
sd.com.pl
Autor: Junkers
Źródło: Junkers

Bądź to stawianie nowego, bądź kupno istniejącego budynku wymaga to rozsądnego spojrzenia. Projekt rodzącego się budynku łatwiej modyfikować – ważna jest wygoda i bezpieczeństwo, wykorzystanie pokojów i instalacji mediów oraz ogrzewania. Istniejące budynki także można modyfikować, ale wiąże się to czasami modyfikacjami w konstrukcji, które albo są niełatwe, albo wymagają nieporównywalnie większych środków finansowych, niż w chwili zmiany projektu rodzącego się budynku.

W kwestii bezpieczeństwa dobrze jest zerknąć na z pozoru błahe rzeczy: czy mieszkanie jest wyposażone w dobre, zewnętrzne drzwi. W momencie, kiedy wejście znajduje się wyżej niż poziom ziemi, czy schody zewnętrzne (http://www.sd.com.pl/) są wykonane solidnie, podparte kolumną i pokryte terakotą lub podobnym materiałem, który zimą nie będzie powodował zagrożenia ślizgania się – jest to bolączka niektórych budynków, z czym da się spotkać się nawet w centralnych częściach miasta – wejścia do państwowych instytucji, biur czy banków nie są w okresie zimowym bezpieczne, co nie powinno mieć miejsca. W naszym budynku istotne są też okna – czy są dobrze wstawione, szczelne i niewypaczone. Tworząc nowy budynek nie warto oszczędzać na oknach, które mają kluczowy wpływ na jakość instalacji grzewczej.

W środku dobrze jest nie zapomnieć o rozmieszczeniu pokojów pod kątem zastosowania: wcześniej powinno się postanowić, gdzie znajdą się sypialnie rodziców, dzieci, być może domowe biuro. Bardzo wygodnie jest odpowiednio zagospodarować przestrzenie, jakie tworzą schody wewnętrzne (www.sd.com.pl), pod którymi jest zwykle dużo przestrzeni na składzik czy półki. Oczywiście schody wewnętrzne też powinny być bezpieczne, przede wszystkim dla dzieci: odpowiednio strome, wyposażone w poręcz, pokryte dywanem, co nie pozwoli nikomu poślizgnąć się i doprowadzić do kłopotów.
Źródło: http://sd.com.pl/