Kto z nas nie śni o własnym domu? Ale posiadanie go nie jest wcale tak prostą sprawą. Głównym i decydującym elementem są powody finansowe. Kiedy jednak uda nam się już uzbierać zadowalającą kwotę wybudowanie czy kupno, także wybrać ten jeden jedyny oglądając różne projekty domów, to warto pomyśleć nad rozwiązaniami pomagającymi nam podczas już korzystania nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Więcej cennych informacji można znaleźć na serwisach budowlanych. Są tam gotowe projekty opracowane przez fachowe biura projektowe.

Każdą budowę domu musi poprzedzić dobrze sporządzony projekt. Ekonomiczny dom jest z pewnością atrakcyjnym rozwiązaniem dla tych najbardziej gospodarczych użytkowników. Przykładem takiego energooszczędnego budynku jest postawiony przed dwoma laty przez rodzinę Köln dom w Północnej Nadrenii. Jego potrzeby na energię pierwotną wynosi tylko 60 kWh/m2. MetodąKluczem do osiągnięcia takiego rezultatu jest połączenie najnowszej technologi w dziedzinie stolarki okiennej i drzwiowej, z wykorzystaniem energii odnawialnej. Jako energie odnawialną zastosowano połączenie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi. zastosowanie to pozwoliło mieszkańcom domu gorącą wodę, a także centralne ogrzewanie (sprawdź: http://www.iq-building.com.pl/index.php/inteligentny-dom/ogrzewanie) oraz w gorące dni chłodzenie do temperatury o 6°C niższej od tej panującej poza domem.

Autor: OknoPlus

Niektórzy z nas decyduje się na kupno już gotowego budynku. Aby nie nabywać „kota w worku” został utworzony dokument stwierdzający jakie jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na m2 powierzchni ogrzewanej w podczas roku. Paszport energetyczny, bo o nim mowa, mówi nam o ilości energii wykorzystanej do ogrzewania, biorąc pod uwagę nie tylko stan techniczny instalacji, a również rodzaj źródła energii (gaz, węgiel, energia elektryczna) oraz ilość energii jaką potrzeba na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Mając w dłoni taki dokument, warto skupić uwagę na wartość wskaźnika EP. Im niższa jego wartość, tym lepsza energetyczna jakość domu. Będąc przy temacie oszczędności energii musimy pamiętać o stratach ciepła zimą wywołanych wentylacją. Doskonałym sposobem za rozwiązanie tego problemu okazuje rekuperacja czyli system wentylacji nawiewno – wywiewnej posiadający funkcję odzysku ciepła. Jego zadaniem jest podejmowanie zimnego powietrza z zewnątrz i zagrzanie go ciepłem powietrza zabieranego z pomieszczenia. Konstrukcja rekuperatora nie pozwala na mieszanie się powietrza zużytego z tym świeżym. Zastosowanie tego rodzaju systemu i odpowiednie instalacje elektryczne Kraków w domu to kompromis ugoda oszczędnością energii, a prawidłową wentylacją budynku.

drewniany dom
Autor: 7th Groove
Źródło: http://www.flickr.com

jeśli wiemy już jak oszczędzać energię to trzeba również wiedzieć jak ją prawidłowo wykorzystać – na przykład na ogrzewanie. Jednym ze sposobów ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Rzecz jasna musi być odpowiednio zrobione – w innym wypadku poniesiona koszta nigdy nie przyniosą pożądanego efektu. Najlepiej pracę zlecić obeznanemu instalatorowi. Wzięcie sprawy w swoje dłonie może tylko przysporzyć problemów i narazić nas na wielkie wydatki. Podstawą tego rodzaju ogrzewania jest prawidłowe ułożenie rur wielowarstwowych. Ich położenie między sobą nie powinna być zbyt duża (100-300mm), ponieważ wtedy w domu będzie chłód. Układa się je w pętle, ślimaki lub meandry. W strefach okiennych należy zagęścić ilość rur, poniważ są tam podwyższone utraty ciepła.Chcąc takie ogrzewanie należy wnikliwie zapoznać się z wszelkimi wytycznymi, ponieważ odpowiednio zrobione zapewni nam domowe ciepło na długie lata.

Zabezpieczenie naszego domu przed utratą ciepła jest ważne, jednak nie najistotniejsze. Dużo bardziej ważne jest uchronienie go przed wizytą nieproszonych wizytatorów. Pierwszą barierą na jaką powinien trafić intruz jest domofon. W zależności od jego rodzaju możemy rozmawiać (system simplex i duplex), a także widzieć naszego gościa (videodomofon). Dzięki unifonu czyli części mieszczącej się w domu, możemy rozmawiać, otwierać furtkę czy bramę, a także sprawdzić czy zostały one zamknięte. Kiedy już wiemy, że jesteśmy choć ciut bezpieczni możemy się oddać znacznie milszym czynnościom. Ozdabianie ścian da nam dużo radości, a przy tym stworzy niepowtarzalny efekt. Z pewnością przydatne okażą się fototapety. Bardzo szeroki wybór wzornictwa a także rozmiarów i tekstury umożliwia dobrać nam fototapetę idealnie do naszego wnętrza. Mamy także możliwość zrobienia jej z dowolnie wybranego przez nas zdjęcia, przez co będziemy mogli otaczać się naszymi ulubionymi widokami czy spoglądać każdego dnia na nasze najpiękniejsze zdjęcie ze ślubu. Może to być także sfotografowana jakaś przepiękna roślina z naszego ogrodu.

Na fototapetę doskonale nada się natura. Jej wielkie kwiaty przypominają trąbki, stąd też jej potoczna nazwa „anielskie trąby”. Każdy kto chociaż raz będzie miał sposobność ją zobaczyć, pokocha ją i będzie chciał mieć w swoim ogrodzie. By móc całkowicie cieszyć się ich pięknem, należy zgłębić tajniki jej hodowli i naprawdę poświęcić na to trochę czasu. Trzeba również nie zapominać, że ta ślicznotka jest trująca, dlatego trzeba zwracać uwagę na nasze pociechy i domowe zwierzątka. Kwiaty te z pewnością będą się odpowiednio współgrać z pielęgnowanym i przystrzyżonym trawnikiem. By jednak cieszył nasze oko, o trawnik warto właściwie zadbać. Podlewanie, czyszczenie czy strzyżenie to rutynowe czynności, które robi się często. Nie należy także zapominać o okazjonalnym nawożeniu go. Tylko odpowiednio pielęgnowany, gęsty i równy może pełnić rolę placu zabaw dla naszych dzieci.

Aby być pewnym, że nasze dzieci bawią się bezpiecznie na trawniku przed domem, trzeba mieć je na oku. Jeśli akurat nie mamy ochoty być na słońcu schronienie da nam altana ogrodowa. Jest bardzo ciekawym i coraz modniejszym elementem małej architektury. Może przybierać dowolną formę i kształt. Altany wykonuje się z drewna, metalu, a czasem muruje. W ostatnim przypadku często pełnią funkcje domku letniskowego pod miastem na działce.Gdy jednak pogoda nie pozwala nam prace ogrodowe, a mamy potrzebę kontaktu z otoczeniem, warte polecenia może być drzewko bonsai. Warto jednak kupić (oprócz samego drzewka) literaturę fachową, gdyż hodowla go jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania. Jeśli jednak uda nam się wyhodować piękny okaz, będziemy mieć prawdziwy powód do dumy.