Stosowane w aktualnych czasach metody osuszania budynków, są niezwykle zróżnicowane. Spowodowane jest to tym, iż zdecydowanie częściej wykorzystywane są do tych czynności rozmaite maszyny, które mają możliwość osuszania poszczególnego obiektu w inny sposób, aby przez to ściany stały się suche, obniżyła się wilgotność obiektu i także by w razie potrzeby zwalczyć grzyba, który powstał w wyniku ogromnej wilgoci.

basen w hotelu
Autor: Jorge in Brazil
Źródło: http://www.flickr.com
Osuszanie budynków (osuszacze budynków) potrzebuje użycia urządzeń, jakie są dobrane do wielkości obiektu i też poziomu wilgoci, jaka przejawia się na ścianach obiektu. Obecnie fachowcy zajmujący się tego typu działaniami, posiadają najnowsze urządzenia, dzięki którym mają możliwość dokładnie badać poziom wilgotności, a następnie programować urządzenie adekwatnie do potrzeb, co przekłada się na szybkie i precyzyjne suszenie obiektu. Również w celu obniżenia stopnia wilgotności ścian i całego obiektu, stosowane są specjalne materiały, które zmniejszają w znacznym stopniu dostęp wilgoci do ścian obiektu, uprzednio wykorzystując inne metody na osuszenie dotychczas zawilgoconych murów. To często preferowane rozwiązanie, dlatego że daje ono gwarancję na długi czas, iż mury poszczególnego obiektu nie będą nadal robić się wilgotne, co negatywnie przełoży się na ich trwałość i co może wywoływać zagrożenie dla użytkowników takiego obiektu.
Obecnie także wykorzystywane są specjalistyczne maszyny, które stosowane są do basenów. To osuszacze basenowe (adsorpcja – co to jest), jakie działają na wzór maszyn klimatyzujących. Mają one odpowiednio przystosowane elementy, które dają właściwy poziom wilgotności w obiekcie, w którym funkcjonuje basen, poprzez co powietrze jest tam dostosowane do norm, a więc takie, które dla organizmu człowieka jest niezbędne, lecz także i dla ścian budynku nie stwarza żadnego zagrożenia. Osuszacze takiego rodzaju są montowane w pomieszczeniu, w którym znajduje się basen.

Aktualnie nie ma trudności z dopasowaniem takich urządzeń, gdyż są one wytwarzane w różnych wymiarach i o różnych proporcjach, przez co można dostosowywać je odpowiednio do stopnia wilgotności w danym obiekcie i wtedy ich użycie bardzo szybko oddziałuje na korzystny rezultat ich funkcjonowania. Urządzenia tego typu, są również używane wybiórczo w pozostałych pomieszczeniach obiektu basenowego, ale jest to stosowane w konkretnych sytuacjach.