Należałoby dosyć długo zastanawiać się, co takiego powinno się określić jako największy wynalazek ludzkości. Wiele tematów możemy zaliczyć do takiej kategorii począwszy od prądu, następnie dochodząc do radia, samolotu, łodzi podwodnej itd.. Z pewnością w grupie tej powinny znaleźć się też plastik oraz wszystkie inne sztuczne tworzywa. Ich zastosowanie jest ogromne i ciężko byłoby odszukać dziedzinę gospodarki, która obecnie nie korzysta z tego wynalazku.

Nawierzchnie sportowe, tor
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Do jednej z tych najbardziej wykorzystywanych cech charakteryzujących tworzywa sztuczne należy m.in. ich znaczna elastyczność. Wśród tworzyw sztucznych, u których właściwość ta ma duże znaczenie znajdują się tak zwane elastomery. Elastomer należy do polimerów, które posiadają zdolność do odwracalnej zmiany kształtu. W inny sposób tłumacząc – jakakolwiek zmiana ich kształtu za pomocą siły mechanicznej spowoduje jedynie chwilowe odkształcenie, natomiast potem przedmiot sam powróci do swojego pierwotnego kształtu.

Opisywane powyżej właściwości ma również tartan. Oprócz sprężystości charakteryzuje się dodatkowo wysoką odpornością na zmianę temperatury i stosunkowo niewielką ścieralnością. Zastosowanie takich tworzyw sztucznych jest wszechstronne. Powierzchnie tartanowe wykorzystuje się między innymi do wyłożenia boisk sportowych, rozbiegów i bieżni. Świetnie też sprawdzają się do budowy placów zabaw dla dzieci.

Powstało wiele działalności, które w swoim asortymencie mają wyroby ze wskazanych wyżej tworzyw sztucznych. Z racji faktu, iż zagadnienia z nimi powiązane można z uwagi na ich właściwości potraktować jako wiedzę specjalistyczną, zaleca się skontaktowanie z taką firmą i skorzystanie z wiedzy zatrudnionych w niej specjalistów. Oni pomogą nam uzyskać informacje potrzebne do realizacji naszego projektu, w tym również jego wstępną wycenę. Oprócz tego dowiemy się od nich jak przedstawia się kwestia utrzymywania i konserwacji tego typu nawierzchni. Niektóre firmy wykonują tego typu usługi gratis przez okres obowiązywania gwarancji, a czasami gdy już on minie.