Każdy prezes marzy, żeby jego zakład rozszerzała się prężnie oraz szybko, tak żeby zostawiała swoją konkurencję cały czas za sobą. Jednak prawda jest taka, że podwładnych należy motywować w właściwy sposób, należy sprawić, że będą pragnęli działać wydajniej, ponieważ będą się czuli mocno związani z daną zakładem, a nie tylko dlatego, że ktoś wywiera na nich przymus i czują się do tego niejako zmuszeni.

rozmowa na spotkaniu biznesowym
Autor: Biblioteca de la Universidad de Zaragoza
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli chcemy powiększyć wydajność pracy w naszej przedsiębiorstwie i równocześnie chcemy, aby podwładny był bardziej zmotywowany do swojej pracy, to na pewno właściwie robimy, kiedy w naszym przedsiębiorstwie będzie cykliczna ocena pracowników. Systematycznie podsuwamy ocenie własnych robotników, ale nie na zasadzie oceniania ich jako osoby, ale właśnie jako pracowników, którzy wypełniają własne zadania, sprawdzamy w jaki sposób się z nich wywiązują, jakie jest ich zachowanie w stosunku do pozostałych, jak radzą sobie z różnorakimi nieplanowanymi sytuacjami.

Kiedy chcemy, aby system oceny pracowników był naprawdę odpowiedni, to bez wątpienia nie możemy takiej oceny zrobić na szybko, ani nie powinniśmy pozwolić, żeby miał miejsce on wyłącznie raz. Powinien się powtarzać, tak abyśmy zobaczyli, czy pracownicy się poprawiają czy nie. Oni sami chętnie usłyszą własną ocenę, tak aby sprawdzić jak są postrzegani jako pracownicy, mało tego taki system też ma szansę wskazać ścieżkę rozwojową na danym stanowisku, a jeśli ukażemy ją pracownikowi, to ma szansę się okazać, iż poczuje się tak mocno dowartościowany, że chętniej będzie spełniał inne polecenia.

dwoje ludzi na korytarzu
Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście jak w każdym systemie też oraz tutaj mogą się pokazać różnorakiego typu stereotypy, które będą spowodowane błędem ludzkim, jednak prawda jest taka, iż system ten posiada tak sporo wytycznych i najmniejszych sprawdzeń, iż tego rodzaju błędy przydarzają się znacznie rzadziej, a sam system jest dużo bardziej miarodajny. Bez wątpienia nie będziemy żałowali, jeżeli z niego używamy.