Problem nadmiaru wody jest dosyć typowy. Zwykłe kuchenne obowiązki mają wpływ na wysokość poziomu wilgoci. Pojawić mogą się grzyby. Jak osuszyć powietrze?

termometr
Autor: Forecaster
Źródło: Forecaster

Problem nadmiaru wody jest bardzo typowy. Codzienne procesy mają wpływ na wysokość poziomu wilgoci. Pojawić mogą się problemy z pleśnią i grzybem. Jak radzić sobie z wilgocią?

Prawidłowa wilgotność w domu musi mieścić się w przedziale 45-60%. Za suche powietrze jest tak samo niebezpieczne jak nadmierna wilgotność. Jeśli w domu miernik wilgotności pokazuje często inne wartości, to oznacza, że szybko należy zainwestować w sprawne wentylatory domowe. Jeżeli kłopot wilgoci wraca, a na ścianie i w rogach pomieszczenia widoczne są już konsekwencje, należy poważnie podejść do suszenia domu. Grzyby to przecież szkodliwe organizmy, a wszyscy znamy ich negatywny wpływ na zdrowie.

Walka z wilgocią
Dobrze badać poziom wilgoci i atakować problem błyskawicznie. Zdarza się, że wilgoć dotyczy tylko zimy, gdy w mieszkaniu jest chłodniej. W tym czasie pomóc może nawet solidne wygrzanie łazienki, mimo wszystko to chyba wyjątkowo drogi pomysł. Pochłaniacz wilgoci pomoże kontrolować jej poziom, a jeżeli grzyb zamieszkał na ścianie już na stałe, trzeba go jak najszybciej zniszczyć przy pomocy specjalnych środków.

osuszacz powietrza
Źródło: http://www.pneuma.pl/

Domowy osuszacz powietrza
Skutecznym sposobem na walkę z wilgocią jest głównie osuszacz powietrza. Skrapla on wilgoć, a przez kilka godzin pracy może odciągnąć nawet wiaderko wody. Może zadziałać także w zalanym domu – wszystko zależy od mocy urządzenia. W domu używane są osuszacze adsorpcyjne i kondensacyjne. Te pierwsze pasują doskonale do zimnych części domu – specjalny sylikonowy proszek pochłania wilgoć, a zwracane powietrze jest już ciepłe. Osuszacze kondensacyjne posiadają specjalne zbiorniki, do których skrapla się woda.

Duża wilgoć bywa kwestią złej izolacji i wentylacji budynku. Kiedy projektujemy dom, trzeba dbać o odpowiednią konstrukcję tych systemów. Poza tym niezbędne jest też częste wietrzenie domu. W łazience bez okien warto po prostu umieścić mały osuszacz powietrza i bez przerwy obniżać poziom wilgoci.

Źródło: Uni-lux.pl