Czy stal, na dzień dzisiejszy, odgrywa w naszej ekonomii ważną rolę? Owszem, ale to zależy jak podejść do tego. Bo wiadomo: stal jest potrzebna w choćby budowlance, zasadniczo w przemyśle, jednakże wszyscy wiemy, iż nieustannie ulega pomniejszeniu udział właśnie przemysłu w naszym PKB. Można śmiało powiedzieć, że choć w istocie produkcja praktycznie wszystkiego się pomniejsza, naturalnie w relacji do PKB, to i tak stal jest nadal czymś wielce ważnym. Zatem doceńmy wpływ stali na dosłownie cały kraj!

Spawanie stali
Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

Pamiętajmy, że choć trudno tolerować socjalizm w gospodarce, to jednak skoro w dzisiejszych czasach niepodzielnie rządzi etatystyczne myślenie, niezłym pomysłem jest większe dotowanie akurat polskiej stali. Jest wiele krajów, gdzie władze wydają wielkie pieniądze na tę branżę.

Później trudno się zdziwić, iż polskie rury stalowe są jakby nie patrzeć wypierane przez te niemieckie albo chińskie. Trudno jednoznacznie zaakceptować etatystyczne postulaty, lecz może dotowanie polskiej stali to podręcznikowy przykład wybierania mniejszego zła? Bardzo ciekawe co na ten temat myślą inni czytelnicy, zdania są zapewne mocno podzielone. Bo w końcu nasza scena polityczna jest wielce podzielona, to akurat żadne duże zaskoczenie.

Gięcie profili stalowych
Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

To co jest świetne to również to, że popierać polską stal można w łatwy sposób – najzwyczajniej starajmy się chętniej kupować rury czy profile stalowe wytwarzane w akurat Polsce. Ciężko o firmę działającą w stali (www), w której kapitał zakładowy jest tylko polski, ale jeżeli jakaś huta prowadzi działalność w Polsce, niejako z automatu powinniśmy ją „wspomagać” finansowo.

To również kontrowersyjna teoria, ponieważ wiele osób myśli, że wspieranie w takowy sposób naszego kapitału zdecydowanie nie ma sensu. Cóż, tak naprawdę nie ma opinii, która jest popierana przez dosłownie każdego. Najbardziej znaczący jest respekt.

Bardzo krótko podsumowując owe dwie tezy: ciężko jednoznacznie powiedzieć, że faktycznie czymś wielce istotnym są publiczne dotacje i wspieranie przez konsumentów, lecz i tak skoro nie chcemy, aby no ostatnia huta w Polsce zamknęła się na zawsze, musimy coś jakby nie patrzeć robić. To chyba pewne.