Klimatyzatory ostatnio są niezwykle powszechnie używanymi przyrządami, zarówno w zakładach pracy, jak i w domach. Urządzenie klimatyzacyjne pozwala na komfortową regulację temperatury wnętrza gdzie się przebywa, co jest w szczególności przydatne podczas upalnych dni. To jednak nie jest jedyna funkcja którą mają te maszyny. Każde tego typu urządzenie może mieć funkcję wentylatora, a niektóre posiadają także funkcję grzewczą oraz zachowującą we wnętrzu wilgotność na stałym poziomie.

Typy klimatyzatorów
Paragraf
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Urządzenia te można podzielić na kilka podstawowych kategorii: przenośne, ścienne oraz okienne. Kupując klimatyzator ścienny albo okienny, trzeba się upewnić, że sprzedawca zapewnia także montaż klimatyzatorów. Klimatyzatory przenośne są o tyle wygodniejsze, że nie wymagają instalacji i można je umieścić w każdym miejscu. Tego rodzaju urządzenia nie wymagają więc ingerencji w strukturę budynku w którym się go instaluje, co dla wielu może być wielką zaletą. Nie są to jednak maszyny wolne od wad – klimatyzatory tego rodzaju, z uwagi na możliwość przenoszenia są bardziej kosztowne od modeli wymagających montażu, nie są także tak wydajne jak urządzenia ścienne lub okienne.

Klimatyzatory ścienne są stosunkowo dużymi przyrządami, złożonymi z dwóch segmentów – parownika i skraplacza. Parownik jest elementem chłodzącym pomieszczenie, natomiast skraplacz umieszcza się poza budynkiem. Tego rodzaju rozwiązanie jest korzystne ze względu na niewysoki poziom szumu, jaki klimatyzator wytwarza. Tego rodzaju klimatyzatory odznaczają się również największą wydajnością. Jedno urządzenie, dzięki właściwemu montażowi jest w stanie wyregulować temperaturę w całym, nawet niezwykle rozległym wnętrzu. Najważniejszą wadą klimatyzatorów ściennych jest ich wysoka cena. Urządzenia okienne są z kolei korzystnym rozwiązaniem do małego mieszkania czy biura. Cechuje je niska cena i przeciętna wydajność.

Na co należy uważać?
Przy nabywaniu klimatyzatora dobrze jest zwrócić uwagę na Vat na montaż klimatyzatora. Przy kupnie samego urządzenia podatek Vat jest bowiem znacznie większy, niż przy zakupie urządzenia z usługą montażu. W tym pierwszym wypadku zapłaci się bowiem 23% podatek, tymczasem wybierając urządzenie z instalacją zapłaci się tylko 8%.