Aluminium jest to glin w postaci metalicznej, który znajdziemy na znanej nam wszystkim tablicy Mendelejewa pod znakiem Al. Aluminium jest doskonałym przewodnikiem energii cieplnej oraz elektryczności.Dzięki występowaniu na własnej pokrywie pewnego rodzaju tlenku, jest niezwykle wytrzymały na korozję, szkodliwą działalność wody, czy różnych kwasów. Aluminium wydobywa się rud, zwanych boksytami, których nie znajdziemy w naszej ojczyźnie, należy je zatem importować.

wyżarzanie
Autor: Aaron Muszalski
Źródło: http://www.flickr.com

Wydobywanie aluminium z boksytów to długi proces elektrolizy, który wymaga dużych ilości energii elektrycznej. Jedyna huta w naszym kraju, która wytwarza aluminium z boksytów, znajduje się w Koninie.Aluminium (ciekawe informacje) posiada wyjątkowo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go zwykle do wyrabiania przewodów elektrycznych i przy budowie urządzeń dla przemysłu spożywczego. Używany jest także do wyrobu przedmiotów codziennego użytku, na przykład na opakowania wyrobów spożywczych, takich jak popularna i często używana w wielu gospodarstwach domowych folia. Występując pod postacią proszku aluminium bywa kluczowym składnikiem przeróżnych farb ochronnych oraz materiałów wybuchowych, czy także sztucznych ogni.Ogromne zastosowanie posiadają także stopy aluminium.Używa się je jako materiał konstrukcyjny w przemyśle lotniczym, czy samochodowym. Najczęściej używa się stopów aluminium do wyrobu przedmiotów dekoracyjnych.Stopy aluminium bardzo często poddawane są obróbce na ciepło. Jednym z tego rodzaju procesów jest wyżarzanie, który polega na podgrzaniu surowca do konkretnej temperatury, utrzymaniu przy tej temperaturze oraz późniejszym powolnym ostudzaniu.

przemysł
Autor: Public Stock
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykle podobnym procesem jest hartowanie indukcyjne. Hartowanie to jeszcze jeden typ obróbki cieplnej, który tym różni się od wyżarzania, że po utrzymaniu potrzebnej temperatury surowiec poddajemy szybkiemu schłodzeniu. W hartowaniu indukcyjnym przedmiot otaczany jest specjalną cewką. Zmiana ciepła odbywa się dzięki odpowiednim prądom wirowym. Mimo, iż taka metoda obróbka cieplna potrzebuje użycia profesjonalnych narzędzi, jest bardzo popularna.