Sprężyny to jeden z głównych modułów, który bierze udział w budowie urządzeń i maszyn. Jej rola to rola spoiwa potrzebnego do połączeń sprężystych.

Sprężyna
Źródło: http://www.sxc.hu/
Sprężyny mogą się kojarzyć z ciężkim przemysłem, ale pierwsze wzmianki o nich można odnaleźć już wiele tysięcy lat temu. Sprężyna była używana już przez Indian w trakcie budowy łuku. Tak samo możemy się jej doszukać w przeróżnych pułapkach zastawianych na zwierzynę. Współczesny kształt jak również wygląd sprężyn ukształtował się ok. dwustu lat temu. W trakcie tzw. rewolucji przemysłowej sprężyny odegrały niezwykle ważną rolę, bowiem dzięki ich zastosowaniu możliwe było zrealizowanie bardzo wielu skomplikowanych jak na tamte czasy przedsięwzięć.

Obecnie sprężyny można pogrupować na kilkanaście, kilkadziesiąt typów. Jednym z nich jest sprężyna śrubowa. Do jej skonstruowania wykorzystano drut okrągły. Dopuszczalne jest także użycie drutu tak zwanego prostokątnego. Sprężyny śrubowe są stożkowe lub też walcowane. Sprężyna, która w czasie pracy jest ściskana, to sprężyna naciskana. One również są stożkowe bądź walcowe. Sprężyna napędowa za to jest sprężyną, która jest uznawana za akumulator energii we wszelkich mechanizmach. Z reguły jest ona spotykana w systemach zegarowych.

Sprężyny
Źródło: http://www.sxc.hu/

Jeżeli chodzi o rozmaite zegary, to w nich przeważnie wykorzystuje się sprężyny spiralne, taśmowe. Tworzywem, z którego jest ona stworzona jest specjalna stal sprężynowa. Sprężyna napędowa ma już więcej niż sześćset lat. Wciąż spełnia postawione przed nią istotne zadania, choć posiada kilka wad. Jedną z nich jest niesymetryczny moment napędowy. Stad też czasem zegar coraz mniej dokładnie odmierza czas.

W zegarach spotykana jest także często sprężyna spiralna, która stworzona jest z taśmy stalowej. Przez minione trzydzieści lat były one najbardziej wziętymi sprężynami. Ich popularność obecnie zaczyna jednak spadać, ponieważ zegary mechaniczne są systematycznie wypierane przez zegary elektroniczne, które są dzisiaj uznawane za te najbardziej przyszłościowe. Mimo to są one wciąż powszechnie spotykane. Wystarczy tylko spojrzeć na pierwszy lepszy zegarek mechaniczny.