W naszym kraju, Austrii, Brazylii, najzwyczajniej we wszystkich państwach, nieustannie utrzymuje się na bardzo dużym poziomie popyt na najróżniejsze blachy. Cóż, na pewno są one niezbędne w wielu dziedzinach. Szczególnie w budownictwie.

Blacha
Autor: Commander, U.S. 7th Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
Pomyślmy zatem, jakie blachy tak naprawdę mają zastosowanie. Być może nie jestem ekspertem od blach, lecz bez większego cienia wątpliwości wiem nieco na ten temat. Przecież przez kilka lat pracowałem na kierowniczym stanowisku u czołowego producenta blach. Trudno w takim razie zakładać, iż np. blacha do kontenerów (zobacz na SSAB) jest w zupełności obcym dla mnie zagadnieniem.

Trzeba choćby mieć na uwadze, że bez właśnie blach praktycznie cała gospodarka stałaby na gorszym poziomie. Czyli choć w sumie można wyobrazić sobie nasz świat bez blach, to jednak jest to niełatwe. Nie chodzi tutaj wyłącznie o budownictwo, o domy, dachy, ale również choćby sektor morski. I pewnie z tej przyczyny najbogatszymi ludźmi na świecie są ci inwestorzy, którzy posiadają przedsiębiorstwa trudniące się stalą – czyli obrabianiem jej, itp. Można śmiało powiedzieć, że popyt na stale specjalne będzie nieustannie rósł, no na pewno nie będzie stać w miejscu.

Sam z dużą chęcią jakiś czas temu zakupiłem akcje stalowego giganta – nie trzeba być jakimś optymistą, aby zauważyć, iż pewnie nie stracę zainwestowanej forsy, a wręcz odwrotnie – zarobię relatywnie duże pieniądze. W czasie funkcjonowania w tej branży zauważyłem, że bardzo często na przykład ludzie nie wiedzą czym są stale specjalne albo choćby stal konstrukcyjna (więcej: w ofercie ssab.com). Zdaję sobie sprawę, iż to w istocie ciężkie pojęcia, lecz zastosowanie stali jest tak powszechne, że wypadałoby trochę powiększyć własną wiedzę. Takie jest przynajmniej moje prywatne zdanie.

Czyli fakty są takie, że blachy, generalnie stal, mają spore znaczenie. Ciężko myśleć, iż jest inaczej. Chciałbym jeszcze dodać, że kiedy przed kilkoma dniami zakupiłem blachę – była mi niezbędna do domu, zrobiłem to drogą internetową. W końcu spokojnie np. blachodachówki mamy okazję zakupić w sklepie internetowym. Często mówimy o sporo niższych cenach blach, a więc zyski nie są małe. Takie są fakty – zwróć na to większą uwagę, szanowny czytelniku.