Dużo z nas mierzy się z tematem budowania swojego domu. Jedni zlecają wszystko wyspecjalizowanym firmom, inni sami biorą się za układanie cegieł. Jeszcze inni szukają pomocy w internecie.

GOP 250 CE Professional posiada najmniejszy obwód rękojeści spośród wszystkich urządzeń tej klasy.
Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Warunki cieplne budynku to przede wszystkim interes tego kto będzie żył a nie ekipy budowlanej, ich interesują jak najmniejsze koszty postawienia budynku, tymczasem ocieplenie o którym piszemy to zaledwie kilka procent całkowitych kosztów. A kiedy zrozumiemy, że ocieplenie budynków to jeden z najważniejszych tematów decydujących o przyszłym komforcie życia, z przyjemnością skupimy się na tym elemencie inwestycji. Tak naprawdę nieistotne jest to czy paszport energetyczny będzie wymaganym elementem przy odbiorze budynku. Ważne, żebyśmy my czuli się w nim wygodnie. Z pewnością temperatura, którą będziemy odczuwać we wnętrzu będzie miała dla nas, jako mieszkańców, kluczowe znaczenie.

Budowniczowie zwracają szczególną wagę na tzw. współczynnik przenikania ciepła , który definiowany dla przegród budowlanych, umożliwiający obliczanie ciepła przenikającego przez przegrodę, a także porównywanie własności cieplnych rożnych materiałów. Co z tego, kiedy to cząstkowe spojrzenie nie potrafi objąć szerzej problemu jakim jest komfort cieplny. Nic nie da super-pustak o właściwościach lepszych od metra styropianu, kiedy wiązanie murarskie umożliwiają dowolny przepływ zimna (fachowo powinno mówić się przepływ ciepła, ale trudno użyć tego sformułowania w stosunku do prawdziwego, przenikającego zimna). Dlatego oprócz samych materiałów i ścian ważne jest ocieplanie reszty elementów. Decydujemy się więc o na zakup energooszczędnych drzwi i okien, fachowe i nowoczesne ocieplanie stropów .

W odpowiednio zabezpieczonym przed zewnętrznymi czynnikami wnętrzu możemy zadbać o dalsze podniesienie komfortu przebywania w nim. Przyjemne w używaniu z pewnością jest ogrzewanie podłogowe . Pozbywamy się kaloryferów i równocześnie zapewniamy sobie ciepło tam, gdzie go najbardziej potrzebujemy – czyli w stopach. Brak kaloryferów docenią wszyscy, którzy projektują nowoczesne pomieszczenia. Modna sypialnia nie zniesie w swoim wnętrzu żeberkowanego stwora. Również niektóre rośliny, czy meble nie mogą znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryferów. Ogrzewanie podłogowe redukuje nam te wszystkie problemy. Trzeba dać sobie również spokój z przesądami o niemożliwości zastosowania parkietu czy dywanów, przy takim ogrzewaniu. Takie przegrody jedynie nieco zwalniają przepływ ciepła, ale z pewnością nie przeszkadzają w ogrzaniu domu. Bajka o „rozchodzącym” się parkiecie również znika, kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że temperatura wody w ogrzewaniu podłogowym praktycznie nie przekracza 40 stopni.

Z drugiej strony, w ciągu roku mamy nie tylko zimę. Kiedy nadchodzi lato, absolutnie zapominamy o ogrzewaniu domu. Szukamy każdego sposobu na ochłodzenie. Do wyboru mamy specjalne wiatraczki, oraz nieco droższe rozwiązanie – klimatyzator (więcej w tym miejscu). Ta ostatnia częściej spotykana jest w biurach. Jednak możesz sobie pozwolić, dlaczego nie zainwestować właśnie w klimatyzację i radować się kojącym chłodem w trzydziestostopniowym upale?

W takim wnętrzu przydadzą się naprawdę ładne mebelki. Wiele obecnie jest ich producentów w Polsce i czy to będą meble Black Red White czy z IKEA, nie ma znaczenia. Ważne, żeby zwrócić uwagę na konkretny model i jakość jego wykonania. Równie istotną rzeczą jest dopasowanie do wnętrz i mebli sprzętu RTV i AGD, jak pralka (Pralki Samsung – Ceneo.pl), lodówka, kuchenka czy okap do kuchni.