Jedną z bardziej potrzebnych gałęzi przemysłu jest kamieniarstwo. Od długiego czasu produkty z kamienia są bowiem wykorzystywane i nierzadko nie mogą być zastąpione przez odmienne materiały. Jednym z najbardziej pożądanych i preferowanych produktów wykonanych z kamienia są płyty nagrobne.

Oprócz tego jest dużo innych produktów zakładów kamieniarskich. Ogólnie mówiąc na usługi tego typu panuje bardzo duże zapotrzebowanie. Świadczyć o tym może powszechność fraz w rodzaju kamieniarstwo w stolicy w sieci. Oprócz tego samych zakładów kamieniarskich jest bardzo wiele, a ich lista usług jest bogata. Jedną z najczęstszych lokalizacji punktów kamieniarskich są miejsca w pobliżu cmentarzy, z uwagi na nieustanne zapotrzebowanie na nagrobki i pomniki.

Kamienne elementy budowlane

Nagrobki na cmentarzu
Autor: David Short
Źródło: http://www.flickr.com

Z kamienia powstaje duża liczba elementów potrzebnych przy budowie oraz urządzaniu domu. Takie same produkty mogą być również wytworzone z pozostałych materiałów, takich jak na przykład drewno. Wiele osób jednak decyduje się na kamień, na przykład z tego powodu że jest on materiałem niezwykle trwałym i odpornym na rozmaite warunki. Do elementów tego rodzaju należą na przykład schody. Schody kamienne bywają umiejscowione zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Poza tym oferowane są elementy takie jak kamienne części mebli czy parapety. Są różne gatunki kamienia, używane do takiej produkcji. Wybór typu zależeć będzie głównie od tego, jaki produkt ma powstać i jakie jest jego zastosowanie.

Nagrobki

Najpopularniejszym produktem przemysłu kamieniarskiego są na pewno płyty nagrobne. Od wielu lat praktykuje się tradycja stawiania zmarłym pomników w miejscu ich pochówku. Niezbędnym elementem każdego miasta oraz małych miejscowości jest cmentarz. Z biegiem lat charakter płyt nagrobnych uległ zmianie, jak również rodzaj materiałów do ich produkcji. Obecnie preferuje się bardziej błyszczące odmiany kamienia, poddaje się je też drobiazgowej obróbce. Zakłady kamieniarskie oferują różne typy płyt nagrobnych. Zaliczane są do nich na przykład pojedyncze oraz podwójne. Istnieją również charakterystyczne nagrobki dziecięce, które mają mniejsze wymiary od zwykłych. Koszt produkcji będzie uzależniony od użytych tworzyw oraz wymiarów produktu.