Kantory to placówki, w których potencjalni klienci mogą wymieniać pieniądze na dowolną, niezbędną im aktualnie walutę. Dzisiaj każdy interesant ma szansę wyboru między kantorem tradycyjnym a kantorem internetowym. Czym się odróżniają?

kantor w centrum handlowym
Autor: blu-news.org
Źródło: http://www.flickr.com

Najistotniejszy jest fakt, że do kantoru stacjonarnego udajemy się osobiście. Interesant nie musi się martwić, że fundusze, które chce zamienić, nagle znikną – gotówka wymieniana jest w bezpieczny sposób. Oprócz tego kantor tradycyjny jest niezwykle łatwo dostępny. W dużych miejscowościach można wyszukać co najmniej kilkanaście placówek wymiany walut. Jeżeli chcemy je szybko znaleźć, trzeba wpisać w Google właściwe hasło, np. „kantor Wrocław”. Kantory mijamy w drodze do pracy, na spacerze i podczas zakupów. Musimy jedynie iść do jednego z nich i zrealizować konieczną transakcję. Jeżeli kilka kantorów znajduje się niedaleko siebie, można zweryfikować, jaki jest dzisiaj np. kurs euro – kantor we Wrocławiu, aby zdecydować się na najbardziej dogodną opcję. Rozbieżności nie powinny być znaczne. Kursy walut udostępnione są na tablicach z kursami. Należy zaznaczyć, iż w kantorach tradycyjnych musimy mieć na uwadze spread wynoszący około kilku procent (http://www.dorex.com.pl/tabela/waluty-swiata.html). Jeżeli chcemy wymienić większą gotówkę, możemy zapytać o lepszy kurs.

Nie są przy tym wymagane żadne formalności. Jeżeli z kolei chodzi o kantory internetowe, klienci niekiedy boją się dokonywać w nich transakcji, gdyz nie ufają metodom ich działania i niepokoją się o utratę własnych środków. Jednak powoli się to zmienia, przede wszystkim z tego powodu, że spread jest tutaj dużo niższy niż w przypadku kantorów tradycyjnych. Petenci mogą odczuć różnicę głównie, jeżeli wymieniają większe kwoty. Drugą nieodzowną zaletą kantorów internetowych jest wygoda transakcji. Petenci pragnący dokonać transakcji nie muszą opuszczać domu, a cała operacja odbywa się za pomocą paru kliknięć na stosownej stronie internetowej. Ponadto kantory internetowe są czynne 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Należy jednak zaznaczyć, iż czasami wymagane jest posiadanie konta walutowego.
Mając na uwadze różnice między kantorami stacjonarnymi a kantorami internetowymi łatwiej będzie nam zadecydować, którą wersję wybrać. Najistotniejsze to zrealizować opłacalną transakcję i w szybki sposób wymienić gotówkę na potrzebną walutę.