Czy potraficie wyobrazić sobie funkcjonowanie bez prądu??? Oczywiście, że nie. Gdyby pewnego dnia na całym świecie padło zasilanie (przykładowo z powodu bardzo silnej burzy słonecznej) zapanowałby chaos, firmy, nie tylko te, które odpowiadają za dostarczanie energii elektrycznej, poniosłyby milionowe straty, Ziemia pogrążyłaby się w całkowitym mroku, natomiast życie, które znamy, odeszłoby w zapomnienie.

Agregat prądotwórczy
Autor: PromaPL
Źródło: www.promapl.pl

Szczęśliwie, prawdopodobieństwo tak potwornego kataklizmu jest nikłe, ale co jakiś czas zdarzają się nie tak duże awarie, które przynoszą straty na przykład firmom budowlanym. Często również potrzebujemy energii elektrycznej w w lokalizacji, do której nie jest ona doprowadzona tradycyjnymi sposobami, czyli przy użyciu kabli. W celu zapobiegania nieprzyjemnym incydentom i ułatwienia nam życia stworzone zostały agregaty prądotwórcze.

Agregaty prądotwórcze to urządzenie elektroenergetyczne stanowiące odrębne źródło prądu, które składają się z prądnicy synchronicznej, silnika spalinowego, rozdzielnicy elektrycznej i urządzeń kontrolno-pomiarowych oraz pomocniczych umiejscowionych na wspólnej konstrukcji metalowej. Agregaty są więc autonomicznymi zespołami służącymi do wytwarzania energii elektrycznej. Wyróżniamy dwa główne cele ich wykorzystywania:

agregaty prądotwórcze w zastosowaniu podstawowym służą do produkowania energii elektrycznej dla różnych potrzeb (siła napędowa, światło, ogrzewanie itd.) na tym obszarze, gdzie nie ma żadnych innych źródeł;agregaty prądotwórcze w użytkowaniu pomocniczym są stosowane wtedy, kiedy normalna sieć rozdzielcza jest zniszczona i z tego powodu mogą powstać straty materialne lub finansowe, albo przy przeciążeniach sieci.

Agregat EU10
Autor: Honda
Źródło: Honda

Jak nietrudno się domyślić, pierwsze z nich mają zastosowanie na przykład przy organizacji koncertów, imprez plenerowych, podczas nagrywania scen do filmów oraz programów naukowych oraz podróżniczych w dzikich obszarach Ziemi, natomiast drugie mogą być wykorzystywane w różnych, instytucjach oraz przedsiębiorstwach. Poza tym najważniejszym kryterium, agregaty różnią się pomiędzy sobą mocą, sposobem mocowania lub możliwościami transportu (przenośne bądź też przewoźne). Wyróżniamy też agregaty niezabudowane i w obudowach bądź kontenerach wyciszonych i odpornych na warunki atmosferyczne.

Pytaniem jest skąd możemy wziąć takie urządzenie. Oczywiście można je kupić, jednak biorąc pod uwagę fakt, że często jest to potrzeba jednorazowa, nie warto ponosić tak dużych kosztów. W tym przypadku najlepszym wyjściem jest wynajem agregatów prądotwórczych. Na rynku, szczególnie internetowym, możemy znaleźć dużo firm, które się tym zajmują, a w swej ofercie mają duży wybór możliwości. Przykładami takich firm mogą być: EVE- Energy, Adex, Energy lub też AKMEL Mielec, który zarówno produkuje, jak i sprzedaje bądź wypożycza agregaty prądotwórcze.


Wyświetl większą mapę