Klimatyzacja już dłuższy czas temu przestała kojarzyć się z bogactwem, obecnie montaż tego rodzaju sprzętu jest bardzo opłacalnym i niezbyt kosztownym procesem. Powinno się jednak wiedzieć o kilku elementarnych regułach. Klimatyzatory, mimo swojej prostej konstrukcji, wymagają profesjonalnego montażu. Po zakupie sprzętu warto więc spytać pracownika, czy oferuje również usługi instalacyjne.

Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że sprzedawca za niewielką opłatą jest w stanie udzielić pomocy w montażu urządzenia. Montaż klimatyzatorów dla wyspecjalizowanej ekipy jest przedsięwzięciem niezwykle prostym i do tego nie jest czasochłonne. Nie powinno się dokonywać instalacji urządzenia na własną rękę, sprzęt może bowiem ulec zniszczeniu i dodatkowo stracić gwarancję. Zależnie od typu kupionego sprzętu, urządzenie montuje się albo w oknie, albo montuje się do ściany obiektu mieszkalnego. Tego typu sprzęt może szpecić fasadę obiektu, warto więc wybrać właściwe miejsce do zainstalowania klimatyzatora.

Na czym można zaoszczędzić?

Autor: LARS

Najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla klienta nabywającego klimatyzator, jest montaż urządzenia przez sprzedawcę. Ustawodawca ustalił bowiem ośmioprocentowy podatek Vat na kupno i instalację klimatyzatora. Sama usługa, zamówiona w oddzielnej firmie, jest również obciążona ośmioprocentowym podatkiem Vat na montaż klimatyzatora. Różnica jest jednak taka, że przy kupnie samego klimatyzatora, trzeba zapłacić typowy, dwudziestotrzyprocentowy podatek Vat. Przy cenach w granicach kilku tysięcy złotych różnica w cenie może być ogromna.

Jak obniżyć koszty użytkowania?

Przed zainstalowaniem klimatyzatora, dobrze jest skontrolować szczelność dachu i otworów okiennych w obiekcie, gdzie sprzęt będzie w rezultacie zainstalowany. Opłaty za prąd będą bowiem dużo mniejsze, gdy klimatyzator będzie funkcjonował w szczelnych pomieszczeniach. W takiej sytuacji wymiana chłodziwa będzie także mogła mieć miejsce rzadziej. Różnicę w kosztach wykorzystywania można poczuć niemalże od razu. Jak więc widać – urządzenia klimatyzacyjne stają się opłacalną inwestycją dopiero przy poniesieniu określonych niezbędnych kosztów. Kwoty te mogą z początku wyglądać na bardzo duże, jednak to bardzo niewiele w stosunku do tego, ile pieniędzy można stracić gdy urządzenie pracuje niewłaściwie.