Projektowanie hal to jedynie pozornie prosta kwestia. Laikowi może wydawać się, że wystarczy skonstruować 4 spore ściany i położyć zadaszenie, by stworzyć taką nieruchomość. To złudzenia. Przy takim zadaniu musi trudnić się przynajmniej paru wykwalifikowanych ludzi. Z jakiego powodu tak jest?

Hala przemysłowa
Autor: anton_ls_71
Źródło: http://www.flickr.com

Z pewnością macie w pamięci straszliwą katastrofę sprzed dekady – w stolicy Górnego Śląska zawaliła się hala, uśmiercając wielu ludzi. Przyczyną tragedii był znajdujący się na dachu śnieg. Zadaniem architekta jest tak zaprojektować halę, by takie wypadki nie miały prawa wystąpić. Najmądrzejszym konceptem jest zaprojektowanie pochyłego zadaszenia, z którego może systematycznie zsuwać się groźny śnieg.

Innym fundamentalnym aspektem, którym musi się martwić zawodowiec, jest system zabezpieczeń w wypadku wybuchu pożaru. W zeszłych stuleciach, kiedy industrializacja nabierała rozpędu, wiele tysięcy pracowników różnorakich zakładów produkcyjnych zginęło w płomieniach. Kiedy pojawia się ogień, ludzie zwykle wpadali w panikę i tratowali się w drodze do wyjścia. Ponadto nie opracowano wtedy jeszcze fundamentalnych reguł BHP. Olewano także niebezpieczeństwo ze strony trujących surowców. W wielu wypadkach to nie płomień zabijał pracowników, a toksyczne opary z żarzących się surowców, które były stosowanie w firmie.

Zdolny planista potrafi przystosować halę do danego celu. To oczywista sprawa, że inaczej ma zostać zaprojektowana hala, w której będą działać maszyny fabrycznej, a inaczej ta w której zamierzasz składować rozmaite artykuły. Projektant nie musi całości wymyślać od zera – w dobrych agencjach projektowych są gromadzone standardowe plany danych budynków, które można z powodzeniem użyć.

To już wszystko. Teraz z pewnością już widzisz, iż projekty hal stalowych trzeba zlecać tylko wybitnym architektom, którzy w swojej pracy zbudowali już sporo solidnych i bezpiecznych konstrukcji.