Kiedyś ludzie mieli nieco ograniczony asortyment materiałów budowlanych, ponieważ nie posiadali odpowiedniego spoiwa, które dałoby im szansę na takie złączenie określonych elementów, by budynek w istocie cechował się wystarczającą wytrzymałością. Dziś na szczęście jest już do dyspozycji beton, często stosowany w pracach budowlanych. Jego produkcja nie jest trudna, a jednym z podstawowych składników są oczywiście kruszywa do betonu. Kruszywa posiadają sypką postać, tym sposobem doskonale nadają się do podobnych celów.

kopalnia
Autor: peter castleton
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej są pochodzenia naturalnego, jak przykładowo żwir, czy sztuczne. Dzielone są także przez wzgląd na grubość konkretnych ziaren. Co więcej, kruszywa charakteryzują się różną wytrzymałością. Źródłem, pozwalającym na wydobywanie kruszyw naturalnych, jest oczywiście kopalnia kruszyw (kliknij link). W Polsce nadzwyczaj często funkcjonują tak zwane „żwirownie”, czyli duże tereny, na jakich pozyskiwany jest żwir, jeden z najbardziej popularnych rodzajów tych tworzyw. Poza tym, wydobywany jest piasek bądź żwir płukany. W tego rodzaju kopalniach nie tylko pozyskuje się kruszywa, ale często też przygotowuje ich mieszanki, gotowe do zastosowania, przykładowo w betonie. Na terenie takich kopalni stosowany jest z reguły najbardziej funkcjonalny park maszynowy – głównie koparki, jakie dają szansę na sprawne wydobywanie bardzo dużych ilości tworzywa.

Przemysł wydobywczy
Autor: Pavel P.
Źródło: http://www.flickr.com

Niekiedy latem takie kopalnie przeobrażają się w kąpieliska, gdyż pofałdowanie obszaru sprawia, że szybko napełnia się on wodą. Naturalnie, kąpanie się w podobnych miejscach jest zdecydowanie zabronione, ponieważ dno nie jest równe. Polskie kopalnie kruszyw z roku na rok stają się dużo bardziej nowoczesne, jako że ich właściciele dobrze zdają sobie sprawę z faktu, że im lepsze maszyny zastosują, tym otrzymanie kruszyw będzie bardziej wydajne. Oczywiście, najbardziej opłacalne jest otrzymywanie jak największej ilości tworzywa, tym bardziej, że zapotrzebowanie jest aktualnie faktycznie dość duże. Spora liczba inwestycji budowlanych powoduje, że beton jest produktem naprawdę niezbędnym, a co za tym idzie, jego wytwarzanie musi wzrosnąć. Z tego względu kopalni kruszyw jest z roku na rok coraz więcej.