Zimy w naszym kraju może nie należą do najbardziej mroźnych, ale nawet jak są łagodne to bez dobrego ogrzewania w domu raczej się nie obejdzie. Metod na to ogrzewanie co przynajmniej kilka, a na to, co wybrać, zależy wiele różnych rzeczy.

Grzejnik kanałowy Aquilo
Autor: Purmo
Źródło: Purmo

Coraz większe wzięcie ostatnimi czasy zdobywa ogrzewanie podłogowe. Jest ono bardzo praktyczne i tanie w użytkowaniu, ponieważ pomieszczenia są grzane całą powierzchnią podłogi, a nie jedynie z jednego miejsca przy grzejniku. Należy jednak jego użycie rozplanować już w fazie projektowania domu, w późniejszym okresie koszty montażu i instalacji mogą być bardzo wysokie i przeważnie opłacać się nie będą.

Sama instalacja do ogrzewania podłogowego przeważnie się składa z paru głównych elementów. Ogrzewanie podłogowe do tanich nie należy, gdyż sam jeden Purmo Mały zestaw mieszający z pompą, głowicą termoelektryczną; współpracuje z termostatami 230 V (max.2 pętle) (UFH0050470E) kosztować może kilkaset złotych, lecz przy odpowiedniej realizacji może służyć wiele długich lat w mieszkaniu, znacznie ograniczając opłaty za ogrzewanie.

Jeżeli ktoś nie będzie chciał, albo już nie może wykonać ogrzewania podłogowego, to przeważnie miał będzie w pokojach i kuchni zainstalowane różne grzejniki. Ale, jak wiadomo to wszystkim, grzejniki różnią się od siebie. Zamiast ciężkich, mało wydajnych modeli żeliwnych obecnie używa się stylowych, lekkich i co najważniejsze znacznie bardziej wydajnych modeli płytowych. Sprzedawane są one w różnej rozmiarówce, więc problemów raczej nie będzie z ich dobraniem. Na przykład płytowy grzejnik Purmo Ramo Compact RC22 300×2000 jest długi, ale niewysoki, dobrze się sprawdzi pod oknem, gdzie niekiedy miejsca nie ma za dużo. Z kolej grzejnik Purmo Ventil Compact CV22 600×1000 (kliknij w link) ma bardziej standardowe proporcje, wysokość 60 cm to typowy rozmiar grzejników płytowych które są sprzedawane w naszych sklepach. Sprawdzi się on w większości pomieszczeń, w których nie ma ograniczeń co do wysokości. Pewne modele są przeznaczone do miejsc, gdzie może być problem z szerokością, takich hak na przykład niewielkich łazienek. I do takiej roli bardzo dobrze będzie się nadawał model Purmo Ventil Hygiene HV10 500×400 (taniej w CENEO).