Z jakiego materiału robiony jest przeciętny lemiesz do koparki? Jak niezbędne dla człowieka są metale? Te i inne ciekawostki poznacie w poniższym tekście. Namawiamy do czytania!

śruby
Źródło: www.morguefile.com
Moment, w którym jakiś mądry wynalazca odkrył, jak z rud można wytwarzać mocne żelazo, był najważniejszym wydarzeniem. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Grecy pod opiewaną przez Homera Troją nie walczyli bronią zrobioną z żelaza. W tamtym czasie broń białą robiono z brązu, który jest mięciutkim metalem. To powodowało, że miecze w batalii zazwyczaj szybko się gięły. Po każdej bitwie żołnierze musieli przeznaczyć trochę czasu na odginanie sprzętów.

Zanim pojawił się wspomniany lemiesz do koparki (wejdź: różne lemiesze do koparki na www.stal-hurt.com) warto wiedzieć, że żelazo odegrało wielką rolę w czasie Wieków Średnich. To epoka, gdy kowalstwo było poważanym rzemiosłem. Życie wojownika było zależne nie jedynie od zdolności bojowych, ale także od solidności żelaznych osłon, jakie miał na sobie. Ciekawy jest fakt, że członkowie najsłynniejszej polskiej formacji z XVII wieku, czyli husarzy, nosili na sobie zbroje, które potrafiły uchronić przed kulą z współczesnej im broni palnej. Niestety, pistolety i karabiny były modyfikowane i kolejne egzemplarze, wytwarzane w osiemnastym wieku, przedziurawiały tę osłonę. Trzeba wspomnieć o pewnej technologii płatnerskiej z tamtych lat, która wyprzedziła epoki. Na całym kontynencie największą sławą szczyciła się stal damasceńska. Sekretem jej wyjątkowej solidności i giętkości było wykuwanie jej z kilku warstw.

XIX i XX stulecia były erą siły stali. Wynalezienie maszyn parowych i silników spalinowych sprawiło, że stal stała się jednym z najpotrzebniejszych surowców – obok oleju napędowego oraz węgla. Ilość, jaką mogły w tamtym czasie kraje wyprodukować, była najważniejszym wskaźnikiem siły militarnej. Można zobaczyć to najbardziej na przykładzie wyścigu pomiędzy sowiecką Rosją a USA. Takie elementy jak lemiesze (dowiedz się więcej: lemiesze stal trudnościeralna w stal-hurt.com) muszą być wyprodukowane z odpornych metali. Zbliżonej klasy blachy używa np. przy wyrabianiu części koparek.