Czyli o tym, z jakiego rodzaju blachy tworzy się dziś urządzenia do ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Założę się, że każdy z nas oglądał z pasją program ekstremalne maszyny na kanale discovery. Jeśli jednak nie śledziliście tej, co jak co nieemitowanej już serii, pozwolę sobie na krótkie streszczenie.

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow
Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
Czyli o tym, z jakiego rodzaju stali produkuje się dziś maszyny do ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Założę się, że każdy z nas śledził z pasją program ekstremalne maszyny na kanale discovery. Jeżeli jednak nie oglądaliście tej, bądź co bądź starej już serii, pozwolę sobie na szybkie przypomnienie. W programie ukazywano ówcześnie najcięższe, niezwykle trwałe i najciekawsze urządzenia i konstrukcje na świecie – od ogromnych mostów które są perełkami architektury i inżynierii, po ogromne koparki czy ciężarówki wykorzystywane do pracy w niebezpiecznych miejscach, na przykład w kopalniach. Omawiano również ich budowę, projekty i materiały, z których zostały wykonane.

Niedawno wpadła mi właśnie do głowy myśl, żeby zastanowić się dłużej nad materiałami wykorzystywanymi do produkcji takich sprzętów. Bo przecież blacha z jakiej produkuje się taką ogromna maszynę ważącą ponad pięćset ton musi być ogromnie wytrzymała! Poszukałem informacji w internecie i natknąłem się na hardox, czyli ogromnie wytrzymałą blachę, z której takie pojazdy i urządzenia są produkowane. Ta niezwykle wytrzymała blacha trudnościeralna jest prawie trzydzieści razy bardziej wytrzymała na wszystkie uszkodzenia wynikające z obciążeń i naprężeń. Można ją stosować w najbardziej ekstremalnych warunkach.
Pomyślałem więc – fajnie, ale prawdopodobnie waży to z trzydzieści razy więcej niż standardowy budulec wykorzystywany do konstruowania tego typu sprzętów. Oczywiście, okazało się, że nie miałem racji – blachy trudnościeralne mimo swej niezwyklej wytrzymałości są praktycznie tej samej grubości, co jej częściej używany odpowiednik. To pomaga konstruować urządzenia i specjalistyczne elementy o zwiększonej trwałości bez tworzenia planów konstrukcyjnych, dostosowanych do zwiększonej masy materiału. Stad też wywodzi się tak duża popularność tego typu {materiałów.

Będąc na fali przeczesywania informacji w sieci moją uwagę zwróciło to, że wyłącznie jedna jedyna huta na świecie produkuje tą stal hardox, a jest to Ssab, skandynawska huta stali. Od kilkunastu lat maja opatentowany system produkcji takiej stali, a jej formułę trzymają w tajemnicy.