Technikę odlewania elementów z form wprowadzono już bardzo dawno temu. Do dziś sposób pozostał taki sam, zmianie uległa tylko technologia. Niegdyś w ten sposób wykonywano nieskomplikowane elementy ze stopów metali, które topiły się jedynie w niższej temperaturze. Przed tym jak stworzono piece hutnicze, obróbka cieplna elementów metalowych była bardzo trudna i wymagała sporego wysiłku. Później nauczono się wykonywać piece które można było rozgrzać do wielkich temperatur, wykorzystując do tego szeroko dostępne paliwo. Aktualnie odlewa się na masową skalę szczegółowe elementy, a urządzenia kontrolują każdą niedoróbkę w odlewie i eliminują wadliwe sztuki.

Technologia w hucie
odlew
Autor: Kirt Edblom
Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej precyzyjne elementy uzyskuje się wykonując odlew przy wysokim ciśnieniu. Strumień roztopionego metalu jest wtedy wtłaczany pod wysokim ciśnieniem do formy. Odlewy stworzone tym sposobem charakteryzuje tak duża dokładność, że nierówności powierzchni odlewu są widoczne jedynie za pomocą mikroskopu. Najważniejszą wadą tego sposobu jest jednak szybkie zużywanie form, przez co jest to stosowany jedynie przy tworzeniu elementów wymagających tak dużej precyzji. Mniej precyzyjne technologie zakładają późniejszą manualną obróbkę części, przez co każdy stworzony element różni się od siebie. Te sposoby wykorzystuje się jednak najczęściej przy odlewaniu elementów ozdobnych, takich jak na przykład rzeźby.

odlewy
Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com

Odlewanie może być zabawąObróbka cieplna to szeroka branża, obejmująca nie tylko tworzenie części z metalu na potrzeby techniczne. Tą metodą wytwarza się też części plastikowe, jak na przykład lubiane przez dzieci klocki. Jest to o tyle tańsze, że tworzywa sztuczne nie wymagają tak dużych temperatur, a jedna matryca służy do wykonania o wiele większej liczby części. Dzięki takiej metody klocki są dopasowane do siebie i jest możliwe tworzenie bardzo zawiłych elementów przy użyciu dużej liczby kompletów gotowych elementów. Ponadto technologie odlewnicze umożliwiają produkowanie plastikowych elementów ruchomych, co poskutkowało wymyśleniem lubianych serii klocków technicznych. Zobacz więcej o tym: http://www.alwro.com.pl/Tuleje-pierscienie-walki.php