Palenie jest niezdrowe i to się raczej nie zmieni. W każdym razie alternatywą dla prawdziwych, dymiących papierosów są ich elektroniczne odpowiedniki. To już nie nowość, ale nie wszyscy jeszcze je znają.

Zakaz palenia w restauracjach, rosnące ceny papierosów i kampanie uświadamiające szkodliwość dymu dla otaczających ludzi – to także sprawiło, że elektroniczny papieros jest popularny. To eleganckie urządzenie miało wpłynąć korzystnie na kontakty palących z rodziną.

E-papierosy mogą być zasilane akumulatorem litowo-jonowym lub zwyczajnie baterią alkaliczną. Mają być czymś w stylu „inhalatorów” czystej nikotyny, więc dobrze służą nałogowcom do rzucenia palenia przez stopniowe zmniejszanie dawek nikotyny. W jakiś sposób są mniej szkodliwe, dlatego że nie dostarczają substancji smolistych, które stanowią rzeczywiste zagrożenie dla zdrowia.

papieros
Autor: Pikku-Mikko
Źródło: http://www.flickr.com

Działanie e-papierosów
Wymienny kartridż, czyli ustnik, jest nasączony odpowiednim płynem, nazywającym się e-liquid. Ten właśnie on posiada nikotynę (lub nie) i jest podgrzewany dzięki mechanizmowi w czasie zaciągania. Atomizer jest aktywowany dzięki mikroprocesorowi, później liquid jest podgrzewany, tworząc aerozol, który wdycha palacz. Dzięki glikolowi propylenowemu e-papieros dymi, a w dodatku łatwo wybrać swoje zapachy i smaki. Liquid można wybrać o aromacie najpopularniejszych marek papierosów o właściwej zawartości nikotyny, ale może też być czekoladowy, a nawet o smaku znanych napojów gazowanych i drinków. Dioda LED daje wrażenie, że przy zaciąganiu, e papieros świeci, imitując żar.

Elektroniczne papierosy należy umiejętnie używać, czyli regularnie ładować i wymieniać atomizery i kartridże. Koszty tych elementów są i tak niższe niż zapas tradycyjnych papierosów. Najlepiej wybierać znane firmy, takie jak Mild.

Zalety elektronicznych papierosów
Do tej pory elektroniczne papierosy są całkiem dozwolone i każdy może palić je prawie we wszystkich miejscach. Szczególnie w knajpach, gdzie jest zupełny zakaz palenia. Nie leczą, ale również nie są aż tak szkodliwe, a z całą pewnością wygrywają z normalnymi papierosami. To w dodatku spora ulga dla portfela.