Nikt raczej nie myśli o tym ile sprężyn użytych zostało do zbudowania wszystkich przedmiotów i maszyn nas otaczających. A jest ich całe mnóstwo. Produkcja sprężyn to dział przemysłu, który działa dobrze na rynku i przy obecnym popycie jaki jest na sprężyny nic mu nie grozi. Rodzajów sprężyn są setki. Od najmniejszych używanych w precyzyjnych mechanizmach – choćby w zegarkach, po wielkie wykorzystywane w kolejnictwie, przemyśle ciężkim, konstruowaniu dźwigów, silników samochodowych i nie tylko.

Sprężyny używane są od wieków, wielokrotnie ewoluowały. Poza zwykłymi sprężynami spiralnymi możemy spotkać sprężyny ściskane stożkowe Vanel, paraboidalne, skrętne albo zaginane. Zależnie od zastosowań dzieli się je na ściskane i rozciągane.

Sprężyny
Źródło: http://www.vanel.com

Kiedy rozejrzymy się wokół właściwie w prawie wszystkich przedmiotach zauważymy sprężynę. Jest ich wiele w budynkach, samochodach, w każdej kuchni, we wszystkich mechanicznych urządzeniach.

Producenci sprężynWytwórcy sprężyn to firmy, które nie reklamują się w mediach, bo po prostu nie muszą. Najczęściej mają swoich zakontraktowanych odbiorców, fabryki, które wciąż potrzebują tego rodzaju części. Oczywiście, konkurencja jest tutaj równie duża jak w innych branżach, najgorsi wypadają z rynku. Od lat działa parę przedsiębiorstw z długą tradycją, które wypracowały sobie renomę, mają wielu stałych odbiorców, poprawiają procesy produkcji, bez ustanku się rozwijają, szukają nowych kanałów sprzedaży.

To bardzo budujące, bo pokazuje, że nawet w zasadzie z niewielkiego przedmiotu jakim jest sprężyna, można rozkręcić biznes na wiele lat. Należy szukać tego typu nisz na rynku, podaży na małe elementy, które z początku da się produkować przy małym wkładzie środków. Kiedy firma będzie rozwijana w odpowiednim kierunku może zapewnić dobre zyski, umożliwiające inwestowanie, rozbudowywanie i poszerzanie działalności. Nie muszą być to sprężyny od firmy vanel.com, ale podczas poszukiwania pomysłu na firmę dobrze jest zwracać uwagę na drobiazgi, na których można wypłynąć na szerokie wody.