We współczesnym świecie pieniądz pełni niezwykle istotną funkcję. Wiele osób jest zdania na przykład, że jest on najwyższą wartością aktualnie. Za pieniądze można bowiem kupić wiele przedmiotów. Przede wszystkim jednak posiadanie gotówki pozwala na godne życie bez nędzy i głodu. Wiele osób nie zastanawia się nad tym, jaką drogę przebył banknot zanim przywędrował do ich portfela. Pieniądze z uwagi na to, że są wymieniane pomiędzy ludźmi, są w sumie siedliskiem bardzo wielu bakterii.

pieniądze
Autor: epSos .de
Źródło: http://www.flickr.com

Niezbyt często zdarza się, że z bankomatu otrzymuje się zupełnie nowe pieniądze, zazwyczaj są to pieniądze z obiegu, już wcześniej używane W Na terenie kraju dla wielu ludzi swego rodzaju legendą jest banknot o nominale 200 złotych, który w obiegu spotykany jest raczej rzadko. Banknoty są także elementem bardzo często fałszowanym w celu osiągnięcia własnych korzyści. Dlatego pieniądze są zabezpieczane w wymyślny sposób, by zapobiec fałszerstwom.

Różne walutyW skali świata jest bardzo wiele rozmaitych walut. Przed wymyśleniem gotówki płacono zazwyczaj różnorodnym towarem, wymieniając się ze sobą. Epoka pieniędzy przyniosła rozmaite waluty, które dodatkowo w każdej chwili mogą zmienić kursy względem siebie. Kurs określonej waluty zależny jest od różnorodnych elementów, przykładowo ogólnej kondycji gospodarczej danego państwa. Nieobcym dla wielu procesem jest inflacja, przez którą pieniądze coraz bardziej tracą swoją wartość. W celu wymiany waluty na inną trzeba iść do kantoru. W większych miastach tego typu punktów jest bardzo wiele. Wyszukując w Internecie frazę „kantor Wrocław” można się o tym przekonać.

kantor w centrum handlowym
Autor: blu-news.org
Źródło: http://www.flickr.com

Pieniądze okolicznościoweNa terenie Polski co pewien czas produkowane są specjalne pieniądze, o charakterze okolicznościowym. Ukazują się z okazji jakiegoś istotnego wydarzenia lub rocznicy. Mają różne nominały, bywają to przykładowo 500-złotowe, które nie są dostępne na co dzień. Wśród nich na pewno najbardziej popularne są monety dwuzłotowe, które stosunkowo często można znaleźć w obiegu. Aktualnie spora liczba osób zajmuje się kolekcjonowaniem tych monet. Niektóre z nich, ze względu na swoją rzadkość, są warte bardzo dużo, niekiedy nawet do tysiąca złotych.