Stal do budowy kominka trzeba wybierać z należytą rozwagą, aby później nie mieć problemów z jego eksploatacją, zgodnie z naszymi preferencjami. Tematyka systemów kominkowych jest dość delikatna, bowiem gro ich użytkowników boi się, że może być tak, że po otwarciu drzwiczek żar z paleniska dostanie się na stal, co w konsekwencji tego doprowadzi do jej uszkodzenia. Tak samo niekorzystnie na stal może przecież wpływać popiół pochodzący ze spalanego w środku opału.

Akumulatorowe nożyce do blachy GSC 10,8 V LI Professional firmy Bosch z wydajnym akumulatorem litowo jonowym
Autor: Bosch
Źródło: www.bosch-prasa.pl

Stal do budowy kominka najwyższej jakości powinna posiadać według fachowców strukturę ferrytyczną. Za wyborem jej przemawiać może na przykład współczynnik rozszerzalności cieplnej, oraz zdecydowanie większa przewodność cieplna w porównaniu z gatunkami austenitcznymi. Struktura ferrytyczna sprawia, że zmiany rozmiarowi nagrzewających się modułów są o wiele mniejsze. W kominach stal nakładana jest w szczególności na moduły ozdobne, które nie mogą mieć jakiejkolwiek styczności z kawałkami gorącego drewna. Pod pojęciem dekoracji trzeba rozumieć pionowe obramowania jak również drzwiczki. Stal słabej klasy z całą pewnością nie sprawdzi się w chronieniu obudowy przed rozżarzonymi kawałkami drewna. Gorący fragment opału, który spadnie na powierzchnię ze stali małej jakości, niewątpliwie doprowadzi do jej przebarwienia. Takie uszkodzenie wystąpi w momencie, gdy damy odpowiedni czas na schłodzenie tego kawałka na danej powierzchni salowej. Tego rodzaju odbarwienia powstają już przy temperaturze około 250 st. Celsjusza.

krycie dachu blachą
Autor: Blachy Pruszyński
Źródło: Blachy Pruszyński

Stal posiada bardzo uniwersalne zastosowanie. Tak na przykład z niej tworzona jest blacha do barek, które widzimy na polskich rzekach. Stal bardzo dobrze sprawdza się w takiej funkcji. Jest ona wyjątkowo odporna na działanie wody i w związku z tym jest niezwykle bezpiecznym tworzywem. Konstruktorzy na niej właśnie opierają swoje projekty budowy barek. Osoby, które na nich pracują też nie mają im absolutnie nic do zarzucenia, albowiem bez żadnych trudności utrzymuje się one na powierzchni. Bez jakichkolwiek zastrzeżeń możemy przyznać, że jest surowcem, którego użytkowanie po pewnym czasie zwróci się w 100 procentach.