Szanujmy Państwo Środka, ponieważ to błyskawicznie rosnąca gospodarka, która za pewien czas będzie zapewne na piedestale. To jasne: mieszkańcy Chin są zasadniczo w dalszym ciągu raczej niezamożnym narodem, ale zapamiętajmy, że jeszcze jakiś czas temu Chińczycy głodowali, zatem progres jest godny naszego respektu. Trudno w takim razie nie docenić Chińczyków, w szczególności, iż w ostatnim czasie dostrzec można, że typowo chińskie produkty już nie są wcale kiepskie. Na przykład firma Lenovo idealnie obrazuje sukces Chińczyków.

kartony z papierami
Autor: kathryn
Źródło: http://www.flickr.com

I w tym momencie należy postawić zasadnicze pytanie: niby jak jakoś tam, chociażby trochę, wzbogacić się na rozwoju tego ogromnego kraju? Są naprawdę ciekawe opcje. Nawet najzwyklejszy student jest w stanie zarabiać na Państwie Środka!

W końcu praktycznie każdy z nas ma możliwość sprowadzać towary z chin – należy posiadać odpowiednie pieniądze, a oprócz tego sprawdzonego dostawcę. Jeżeli dopiero zaczynamy sprowadzać produkty z Chin mamy prawo nie mieć pojęcia, którzy dostawcy są OK, a którzy najzwyczajniej w świecie trochę jakby psują pozytywny wizerunek Chińczyków na arenie międzynarodowej. Na szczęście na chińskich serwisach zakupowych można bez większego problemu dokładnie sprawdzić sprzedawcę, no to akurat nic za bardzo kłopotliwego. Cieszy, że chińskie towary są coraz solidniejsze, choć inna kwestia jest taka, iż tak naprawdę Chiny są coraz droższym państwem, to jasne.

Regały paletowe
Autor: Feed My Starving Children (FMSC)
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakowoż nadal typowo chińska hurtownia internetowa, całkiem sporo ich działa, może zagwarantować bardzo dobre komórki, spodnie bądź małe RTV w coraz lepszej jakości, ale za takie pieniądze o których w chociażby Polsce moglibyśmy wyłącznie marzyć. Niby szybki wzrost importu negatywnie oddziałuje na polską ekonomię, bo krajowa produkcja jest mniej konkurencyjna pod względem cenowym, ale mimo wszystko trudno nie zauważyć, że właśnie tak działa wolny rynek. No inna kwestia to oczywiście to, iż na wszelkie produkty z Azji jest naliczane cło i inne podatki. Czyli zysk będzie mniejszy.