Jedną z najsilniej poszukiwanych kategorii, którą przypisujemy zarówno osobom, jak i przedmiotom martwym, jest gwarancja pewności. Chcemy otaczać się osobami prawdziwymi, wiernymi, pragniemy mieć najbliższych, na których możemy stawiać i towarzysza życia, którego możemy być pewni.

Ocena pracownika
Autor: Victor1558
Źródło: http://www.flickr.com
pragniemy mieć partnerów biznesowych, którzy są z nami uczciwi. Z rzeczami martwymi jest łatwiej – dostaniemy gwarancję. Z istotami żywymi nie doświadczymy takiego typu zabezpieczenia. Jednak w przypadku kontrahentów gospodarczych da radę się zabezpieczyć. Jak?

receptą na takie zagadnienia jest wywiadownia gospodarcza, a więc odpowiednia weryfikacja kontrahentów. Za takimi zagadnieniami mieszczą się wyspecjalizowane firmy zbierające, analizujące, potwierdzające lub obalające zagadnienia, przygotowujące raporty i tak zwany biały wywiad (jedna z form specjalności wywiadowczej; pozyskiwanie informacji ze źródeł ogólnie osiągalnych. każdego takie działanie ma na celu dokładne zbadanie sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa gospodarczej, z którym zamierzamy podjąć współpracę.

Możemy być przekonani, iż współpraca z takim firmą zaprocentuje wspomnianą we wstępie pewnością. Możemy, bowiem całym sobą odczuwać, że mamy kochającą żonę lub lojalnego męża a także wiernego przyjaciela, ale w interesach tego typu uczucia nie mają racji bytu. Tam liczy się konkret i pokaźne pieniądze, jakie można zyskać albo – niestety – stracić.

Wywiadownie gospodarcze przygotowują tak zwany raport handlowy, który obejmuje, między innymi: adres, numer telefonu danego podmiotu, dane rejestrowe, historia przedsiębiorstwa, udział w rynku, kapitał nieruchomości, zatrudnienie, import, eksport, wypłacalność, ocena płatności, terminowość spłacania zobowiązań, wyniki finansowe na tle sektora i wiele, wiele innych. Dzięki tak przygotowanej dokumentacji wyłania się widok przedsiębiorstwa, z jakim zamierzamy prowadzić interesy. Jeśli miast obiekcji i ciągłej niepewności chcemy mieć pewność prawdziwego współpracownika warto skorzystać z usług takiej firmy.

Nie warto bowiem oszczędzać na tego typu ważnej kwestii, jak szczerość kontrahenta handlowego, nie warto dumać: „jakoś to będzie”, gdyż może się okazać, iż istotnie „jakoś będzie”, lecz niezbyt korzystnie dla naszego przedsięwzięcia.