Od dawna człowiek zachwycał się urodą szlachetnych kamieni. Były one doceniane w pierwszej kolejności za zróżnicowanie kolorów i połysk. Ze względu na te właśnie przymioty kamienie wykorzystuje się do wyrabiania biżuterii i różnych ozdób. W szczególności cenią je sobie panie, które mogą uzywać biżuterii z kosztownymi kamieniami, przykładowo w postaci pierścionka zaręczynowego.

Autor: stephend9

Kamienie zebrane w kolekcję mogą także tworzyć interesującą ozdobę w domu. W domach można również wykorzystać wielkie geody kamienne, które mogą stać na podłodze w salonie. Takie kamienie są ogromnie kosztowne, jednak będą stanowić bardzo efektowny element, przykuwający wzrok gości. Oprócz funkcji ozdobnej kamienie szlachetne wykorzystywane są również w rozmaitych gałęziach przemysłu, przykładowo diamenty wykorzystywane są do wyrabiania wysokiej jakości pił i ostrzy. Do bardzo wytrzymalych kamieni zaliczają się również szafiry.

Giełdy minerałów

Miłośnicy minerałów i kolekcjonerzy mogą się spotkać i podzielić doświadczeniami przy okazji rozmaitych imprez i wydarzeń. Zaliczają się do nich giełdy kamieni szlachetnych, organizowane w rozmaitych miastach, niekiedy cyklicznie. Na najbardziej znaczących z tych wydarzeń można spotkać nawet do kilku tysięcy wystawców i handlarzy. Na giełdach i targach tego rodzaju można najczęściej oglądać kosztowne kamienie z całego świata, także okazy unikatowe.

Jest też opcja kupna kamieni i produktów jubilerskich z minerałów. Nierzadko wydarzeniom takim towarzyszą dodatkowe atrakcje, w formie przykładowo koncertów i festynów.

Najcenniejsze minerały

Generalnie spośród wszystkich rozpoznawalnych na świecie minerałów występują takie, których wartość jest bardzo wysoka. Należą do nich na przykład takie jak wymieniony już diament, ale też szmaragd i dużo innych. Kamienie takie zazwyczaj są bardzo kosztowne, więc niewielu ludzi na nie stać. Ich wygórowana cena bierze się przede wszystkim z rzadkości, ale uzależniona jest również od jakości wybranego kamienia, ocenianej przez specjalistów w tej dziedzinie. Ogromnie cenione są również naturalne perły, nie będące minerałami, lecz wytworami małż występujących w oceanach. Ich cena także bierze się z rzadkości występowania, ale także z trudności, jakich przysparza wydobywanie pereł – sprawdź ofertę.