Odlewnie to rodzaj zakładów przemysłowych zajmujących się produkcją odlewów tj. przedmiotów powstających w wyniku zalania formy płynną masą. W zależności od materiałów, z których wytwarzane będą odlewy wyróżnić można odlewnie staliwa, żeliwa, w tym żeliwa ciągliwego oraz metali nieżelaznych. Znaczna większość odlewni zajmuje się wykonywaniem odlewów w celach usługowych, pozostałe produkują odlewy artystyczne. Obecnie funkcjonujące odlewnie artystyczne prowadzą swoją działalność na terenie całego kraju. Oferują: elementy wystroju wnętrz, rzeźby, płaskorzeźby, statuetki, medale, tablice pamiątkowe, patery, popiersia, drzwi spiżowe i wiele innych. Przedsiębiorstwa trudniące się produkcją odlewów artystycznych wytwarzają zarówno odlewy zaprojektowane przez zatrudnionych grafików, jak i na specjalne zamówienie klienta. Oferta przedsiębiorstw jest sukcesywnie powiększana i adresowana jest również do państw sąsiadujących z Polską.

Odlewnie usługowe i artystyczne
przemysł
Autor: Anonymous Account
Źródło: http://www.flickr.com

Odlewnie usługowe w odróżnieniu od artystycznych zajmują się produkcją odlewów dla przemysłu wydobywczego, maszynowego, budowlanego, energetycznego, hutniczego, kolejowego czy cementowego. Przykładami odlewów dla przemysłu maszynowego mogą być koła zębate, koła napędowe, wirniki, obudowy przekładni czy korpusy główne. Oprócz odlewów przeznaczonych dla dużych firm i przedsiębiorstw zakres działalności odlewni to również hartowanie indukcyjne na indywidualne zamówienie. Wybrane odlewnie oprócz standardowych odlewów wykonywanych przy zastosowaniu tradycyjnej technologii rozszerzają swoją działalność o innowacyjne odlewy, dzięki czemu stają się bardziej konkurencyjne na rynku.

Przemysł ciężki do produkcji wykorzystuje żelazo, natomiast lekkie elementy konstrukcyjne odlewane są z aluminium. Odlewy z aluminium mają trzykrotnie mniejszy ciężar niż żelazne, dzięki czemu z powodzeniem stosowane są w branży motoryzacyjnej oraz przemyśle lotniczym i okrętowym. Ich wielkim atutem jest brak podatności na warunki pogodowe oraz łatwość poddawania się spawaniu. Odlewnia aluminium wytwarza odlewy w formach piaskowych, kokilowo-grawitacyjnych, ciśnieniowych. Polskie odlewnie odznaczają się wysoką rangą na europejskim rynku odlewniczym. Biorąc pod uwagę wielkość produkcji, polskie odlewnie, znajdują się w pierwszej dziesiątce wśród krajów europejskich. Wprowadzanie najnowszej technologii oraz atrakcyjne projekty sprawiają, że polskie odlewnictwo jest na wysokim poziomie produkcji. Jest rozpoznawalne na rynku europejskim i stanowi konkurencję dla zagranicznych firm odlewniczych (pełen raport).