Podłoże jest bardzo istotnym elementem zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Od typu podłoża uzależnione jest, w jaki sposób ludzie się przemieszczają. Podłoża miewają rozmaite zastosowania. Przede wszystkim jednak powstają z różnych tworzyw. Wybór tego tworzywa zależy od miejsca, gdzie się znajdzie oraz od wykorzystania. Typy podłoży w pomieszczeniach, czyli podłóg, podobnie jak pozostałe elementy wykończenia podlegają modom. W minionych wiekach w domach mieszkalnych nie było w ogóle podłogi, a jedynie klepisko. Z czasem jednak stan ten się zmienił. Zauważono między innymi zalety drewna, użytego w postaci podłogi. Dla jeszcze większego komfortu powstały wykładziny i dywany.

Podłoża do sportów na zewnątrz

Istnieje duża liczba rozmaitych dyscyplin sportowych. Każda z nich z kolei wymaga odmiennego rodzaju podłoża. Sporty wykonywane poza pomieszczeniami obejmują wielkie zróżnicowanie, jeśli chodzi o podłoże. Dawniej na przykład boiska w szkołach były pokryte asfaltem. Na dzień dzisiejszy rezygnuje się z tego rozwiązania, z uwagi na zbyt wielką twardość betonu, co zwiększało ryzyko wypadków. Nowoczesnym materiałem jest syntetyczna murawa, natomiast do bieżni używany jest tartan. Jest to specjalne tworzywo sztuczne, gwarantujące właściwą sprężystość podłoża na bieżniach i rozbiegach. Dzięki tej miękkości pozwala zminimalizować niebezpieczeństwo większych urazów. Jeżeli chodzi o boiska i stadiony do piłki nożnej, stosuje się na nich specjalne odmiany murawy, która również jest w odpowiedni sposób pielęgnowana.

Podłogi
W każdym domu jest jakaś podłoga. Jej rodzaj zależy od smaku domowników oraz od efektu wizualnego, jaki chciano osiągnąć. Rozmaite typy podłóg wykorzystuje się w różnych pomieszczeniach. Przykładowo charakterystycznym podłożem do łazienki jest podłoga z kafelków ceramicznych, jest bowiem łatwa w myciu. W innych pomieszczeniach natomiast można wykorzystać podłogę drewnianą. Tak zwane deski parkietowe z naturalnego drewna są kosztowne, ale efekt jest zawsze elegancki i robi wrażenie. Układanie rodzaju podłoża nie jest zadaniem skomplikowanym. Ułatwiają je takie narzędzia, jak między innymi klej d4, służący właśnie do klejenia drewna.