Pozyskując opony do samochodów cięższych i większych, warto stosować się do poleceń specjalistów, jacy wiedzą jak do konkretnego pojazdu dostosować najbardziej korzystne opony. Wyjątkowo istotne w wyborze są opony ciężarowe, jakie muszą spełniać kilka niesamowicie ważnych czynników.

Zwłaszcza muszą zapewniać bardzo dobrą przyczepność, która umożliwi przy maksymalnym obciążeniu i bardzo trudnej nawierzchni, zapewnić stabilność na drodze, aby w taki sposób kierowca posiadał możliwość bez trudu podróżować.

Również opony ciężarowe powinny być odporne na długą pracę przez wiele godzin, a więc nie powinny się za bardzo nagrzewać, aby w ten sposób nie ulegały zbyt dużej eksploatacji. Opony ciężarowe szczególnie muszą być odporne, co jest bardzo istotne, mając na uwadze fakt, że pojazdy ciężarowe są niezwykle ciężkie, a do tego transportują często nawet kilkutonowe ładunki, a więc praca opon jest zdecydowanie bardziej obciążona, a muszą one zapewnić właściwe bezpieczeństwo na drodze.

Tak samo ważne w przypadku samochodów osobowych, są opony do SUV

Porsche Cayenne
Autor: order_242
Źródło: http://www.flickr.com

. Są to pojazdy, które w dziale pojazdów osobowych, mają bardzo duże wymiary i są znacznie cięższe od typowych osobówek. Muszą one zatem mieć zdecydowanie szerszą średnicę i większy rozmiar, by gwarantowały one właściwą przyczepność i komfort jazdy, ale także by w żadne sposób nie przekładały się niekorzystnie na prędkość jazdy. W tym przypadku opony do SUV, też są narażone na dużą eksploatację, stąd też produkowane powinny być z materiału wytrzymałego na rozmaite nawierzchnie, ale także powinny zawierać odpowiedniej średnicy bieżnik, aby wyrzucały one wszelkie niepożądane elementy spod kół.

Szczególnie ważne, o ile nie najważniejsze są opony do pojazdów przemysłowych, jak przykładowo kombajn, czy traktor. Opony do traktora, mają na pewno najbardziej niestandardową konstrukcję, bo przeznaczone one są najczęściej do pracy na ciężkim, grząskim, ale również kamienistym terenie. Jak wiadomo traktor, jest pojazdem jaki wykorzystuje się w dużej mierze do każdego rodzaju zadań, dlatego opony do traktora muszą być zrealizowane perfekcyjnie pod każdym względem, by w ten sposób posiadać możliwość w pełni wykorzystywać moc takiego pojazdu. Przede wszystkim od tylnych opon traktora wymaga się, aby radziły sobie w każdych warunkach i na rozmaitej nawierzchni, dlatego ich produkcja jest niezwykle skomplikowana, ale spełnia wszelkie wymagania.