Osuszacz powietrza jest to sprzęt, dzięki któremu w naszym pomieszczeniu będzie właściwy poziom wilgotności. Świetnie nadaje się do domów podtopionych, zagrzybionych czy też o podwyższonej wilgotności. Może w przeciągu kilku godzin odsączyć z powietrza nawet kilka litrów wody.

Osuszanie budynków za jego pomocą jest rewelacyjnym rozwiązaniem. Trzeba walczyć z wilgocią w mieszkaniu, ponieważ bardzo źle działa ona jednakowo na ludzi jak i zwierzęta czy też rośliny.

Nadmiernie duży poziom wilgotności zwiększa reumatyzm, powiększa aktywność roztoczy a co za tym idzie zwiększa ryzyko astmy. Skuteczność osuszania osuszaczy jest kilkadziesiąt razy wyższa aniżeli pochłaniaczy wilgoci. Takie domowe osuszacze powietrza można podzielić na kondensacyjne i adsorpcyjne. Osuszacze kondensacyjne są najbardziej popularne i posiadają największy wybór marek i modeli. Posiadają plastikowe obudowy, dzięki czemu są nieciężkie.

Autor: UBM

Ich cena jest najniższa pośród osuszaczy, ale minusem jest to, że kiedy spada temperatura powietrza w {pomieszczeniu także maleje ich skuteczność. Usuwają one wilgoć w ten sposób, że oziębiają powietrze poniżej punktu rosy, co sprawia wykraplanie wilgoci. Drugie to osuszacze adsorpcyjne. W przeciwieństwie do osuszaczy kondensacyjnych ich efektywność pracy jest niezależna od wysokości temperatury w pomieszczeniu. Także posiadają niedużą wagę i są małych wymiarów, ale są droższe. Ich działanie opiera się na pochłanianiu wilgoci z powietrza za pomocą materiału higroskopijnego.

Autor: www.belvilla.pl

Gdy nasz dom został przykładowo zalany w trakcie powodzi to jednakowo jeden jak i drugi osuszacz idealnie spełni swoją funkcję. Ponoć bardzo dobrą metodą jest tak zwane osuszanie naturalne, czyli ciągłe wietrzenie czy też grzanie pomieszczenia, ale jest to proces długookresowy, zwłaszcza w {naszych warunkach atmosferycznych, i może trwać nawet kilka miesięcy. Jeżeli jednak nasz dom został bardzo intensywnie zalany to w takim wypadku trzeba skorzystać z porady profesjonalnych firm, które przeprowadzają przetestowane metody osuszania.

Źródło: Uni-lux.pl