Szkło hartowane powstałe w wyniku procesu polegającego na termicznej specjalnej obróbce szkła płaskiego. W trakcie przeprowadzania takiej czynności tafla szkła jest ogrzewana do temperatury ponad 600st. C. Potem dochodzi do natychmiastowego schłodzenia go przy użyciu bardzo zimnego powietrza. Takie połączenie sprawia, że powstaje wtedy tzw. układ wewnętrzny, który prowadzi do zmian cech szkła.

Szkło hartowane powstałe w wyniku procesu opierającego się na termicznej obróbce szkła płaskiego. Podczas przeprowadzania takiego procesu tafla szkła jest podgrzewana do temperatury ponad 600 stopni Celsjusza. Następnie dochodzi do natychmiastowego schłodzenia go przy pomocy zimnego powietrza. Takie połączenie powoduje, że powstaje w ten czas układ wewnętrzny, który doprowadza do zmian cech szkła.

szkło-drzwi

Szkło hartowane dzięki takiemu specjalistycznemu procesowi staje się zdecydowanie bardziej wytrzymałe na różnorodne zagrożenia mechaniczne. Oprócz tego, jeśli dojdzie już do jego potłuczenia kawałki będą miały tępe zakończenia, dlatego też ryzyko pocięcia się zdecydowanie spada. Mimo wszystko niezwykle trudno je uszkodzić także w przypadku silnego uderzenia bądź upadku.

Trwałość szkła hartowanego jest blisko cztery razy większa niż tego, klasycznego szkła. Nie możemy zapominać też, że doskonale znosi ono rozmaite naprężenia termiczne jak również nagłe oraz szybkie zmiany temperatury. Szkło hartowane ma obecnie wiele ciekawych zastosowań. Z niego bardzo często wykonana jest na przykład szyba do drzwi mieszcząca się w nowoczesnych budynkach firmowych. Można je spotkać także na fasadach obiektów oraz balustradach. Często spotykane staje się ono również w super nowoczesnych technologiach przeszkleń dachów jak również ogrodów zimowych.

użycie-szkła

Szkło hartowane wychodzi bardzo daleko poza obszar architektury. Świadczy o tym fakt, że jest ono częstym elementem konstrukcji urządzeń domowych, przede wszystkim zauważalne jest w chłodziarkach, kuchenkach oraz piekarnikach. Dla bezpieczeństwa ze szkła hartowanego wykonane są niemal wszystkie okna, które spotykamy w transporcie miejskim. Pociągi, autobusy jak również tramwaje, jeśli posiadają takie właśnie okna są o wiele przyjazne dla pasażerów.

Coraz częściej prywatne osoby pytają wytwórców systemów meblowych, o to czy posiadają oni w swojej ofercie meble wykonane z takiego szła. Takie kompozycje niejednokrotnie prezentują się bardzo efektownie, i stąd też pozyskują coraz liczniejsze rzesze klientów. Zatem możemy rzec, że szkło hartowane to materiał bardzo trwały oraz wytrzymały, ale również modny i uniwersalny w zastosowaniu.

Źródła zastosowane przy tworzeniu artykułu:
szkło hartowane w serwisie szybka.pl – http://szybka.pl/sklep/c-76_93_52/szklo-hartowane-esg.html
o szybach do drzwi w serwisie szybka.pl – http://szybka.pl/forum/szklo-budowlane/wymiana-szyb-w-drzwiach/

Źródło: