Większość panów jest zapalonymi majsterkowiczami tworzącymi różne rzeczy, przeważnie drewniane, które są niezbędne w mieszkaniu.
Roboty te wiążą się z koniecznością piłowania desek, listew, kantówek itp. Do cięcia potrzebne są piły. Rozumie się, że połowę sukcesu zapewniają dobre narzędzia. Które piły są najodpowiedniejsze?
Wielu panów jest gorliwymi majsterkowiczami tworzącymi rozmaite przedmioty, na ogół drewniane, które są niezbędne w mieszkaniu.Czynności te powiązane są z koniecznością przepiłowywania desek, listew, kantówek itp. Do cięcia konieczne są piły. Wiadomo, że połowę sukcesu zapewniają dobre narzędzia. Jakie piły są najodpowiedniejsze? Naturalnie bardzo dobre są piły widiowe, czyli takie, w których zęby mają przylutowane osłony wykonane z niezwykle twardego i trwałego na ścieranie materiału. Surowcem tym są węgliki spiekane, w Polsce określane z niemieckiego „widia” – wie diamand. (Węgliki spiekane w innych państwach mają przeróżne techniczne nazwy np: carboloy w USA, prolit w Wielkiej Brytanii, coromant w Szwecji).

piła prosta
Autor: Proma Polska
Źródło: Proma Polska

Piły widiowe są bardzo dokładne – przerzynane krawędzie są gładkie, równe i najczęściej nie wymagają dalszej obróbki np. gładzenie czy strugania. Jest to związane z tym, że węgliki spiekane zachowują swoje właściwości mechaniczne do temperatury 1000 stopni Celsjusza, dzięki czemu można używać w pilarkach większe prędkości obrotowe aniżeli przy rozpowszechnionych piłach w całości stalowych. Piły widiowe o wiele rzadziej się tępią niż piły tradycyjne, dlatego nie trzeba ich zbyt często ostrzyć, chociaż jest to droga czynność, która dodatkowo pochłania mnóstwo czasu. W piłach całkowicie stalowych zęby są na przemian wygięte na boki, dzięki czemu rzaz, czyli objaw po przebyciu piły, jest szerszy niż grubość tarczy lub brzeszczotu, dzięki czemu piła się nie blokuje w przecinanym tworzywie. Po pewnym okresie użytkowania takiej piły odgięcie zębów maleje i przy pomocy odpowiedniego urządzenia trzeba je korygować. W piłach widiowych szerokość rzazu jest stała i jest równa szerokości nakładki widiowej, która bez wątpienia jest większa od grubości brzeszczotu albo tarczy piły.

Przy pomocy pił widiowych możemy rozcinać nie tylko drewno delikatne lub mocne, zarówno wyschnięte jak i zwilgotniałe, ale także sklejki wiórowe, płyty stolarskie, płyty mdf, płyty z żywic syntetycznych oraz tworzywa sztuczne. Piły widiowe można wykorzystywać również do cięcia metali nieżelaznych takich jak aluminium czy stopy miedzi a również do cięcia stali oraz wyrobów ceramicznych. W zależności od piłowanego materiału piły tarczowe mają różnorodne średnice, różną ilość zębów, różną geometrię nakładek widiowych i różną prędkość obrotową. Jeśli chcemy dopasować odpowiednią do obrabianego materiału piłę widiową, powinno się wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło „globus piły”.

piła
Autor: GARDENA
Źródło: GARDENA

Na placach budowlanych nieraz można spotkać piły do pustaków ceramicznych. Na ogół są to elektryczne piły mechaniczne, w których zastosowano dwa brzeszczoty z zębami z węglików spiekanych (widiowymi) poruszające się przeciwbieżnie ruchem posuwisto zwrotnym. Przy takim rozwiązaniu tworzywo nie ulega przesunięciu w momencie przecinania i pozostawione są idealne parametry cięcia cegieł i pustaków z porothermu, porotonu i tym podobnie.

Źródło: Enarzedziownia.pl