Drzwi wewnętrzne często bywają ignorowane podczas urządzania mieszkania. Jest to sporym błędem, gdyż drzwi wewnętrzne są niezwykle istotnym elementem wyposażenia pomieszczenia. Dobrze dobrane drzwi są optycznym łącznikiem pomiędzy podłogą a ścianami. Dekoratorzy pomieszczeń niejednokrotnie dobierają drzwi i futrynę pod kolor paneli podłogowych i dopiero później dbają o dobór odcieni i wyglądu ściany.

Ogromnie praktyczną cechą drzwi tego rodzaju może być też rozpraszanie promieni słonecznych za pomocą właściwie dobranych szyb, tak aby dodać światła w pomieszczeniu gdzie nie ma okien. W ostatnich latach powstały salony które eksponują to wykorzystanie drzwi (http://warszawa.drzwi.pl), Warszawa jest jednym z miast gdzie takie sklepy można znaleźć.

Drzwi przesuwane
Autor: Komandor
Źródło: Komandor

Istnieje kilka odmian drzwi wewnętrznych, w zależności od zastosowanego tam sposobu otwierania: drzwi typowe, łamane oraz przesuwane. Tradycyjne drzwi montowane są na futrynie, otwierają się do zewnątrz lub do wewnątrz dzięki systemowi zawiasów. Drzwi łamane posiadają parę, bądź więcej dodatkowych zawiasów, które umożliwiają złożenie skrzydła na kilka części. Jest to pomysł używany w niedużych pomieszczeniach, gdzie całkowite otwarcie skrzydła drzwi oraz zamontowanie systemu przesuwanego byłoby niemożliwe. Drzwi przesuwane są umieszczane na specjalnej szynie, montowanej albo z jednej strony ściany, albo w jej wnętrzu. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, pozwalające na zaoszczędzenie sporej przestrzeni, taki system jest jednak bardziej kłopotliwy w montażu i potencjalnym demontażu.

Autor: Stolbud Włoszczowa

Rolę dekoracyjną drzwi tworzy wiele szczegółów, o jakie dba dobry producent. Tego rodzaju elementem dekoracyjnym mogą być zawiasy, klamki czy gałki drzwiowe, właściwie ukształtowana futryna, ale także części szklane. Szkło matowe czy takie o nierównomiernej fakturze może mieć dodatkową funkcję ozdobną. Istotne jest także umiejscowienie szyb w skrzydle drzwi, jak i estetyczne ich zamontowanie. Jednym z najbardziej cenionych producentów estetycznych drzwi wewnętrznych jest marka Invado (zobacz drzwi producenta invado oferowane przez drzwi.pl). Lokalnego dystrybutora tych towarów można odszukać wpisując w wyszukiwarkę internetową przykładowe hasło „drzwi firmy Invado w Warszawie”.